Jinping, sekiz yıl sonra ilk kez Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 8 yıl sonra ilk kez Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ni ziyaret etti. Jinping ziyaretinde, Urumçi'de yer alan devlet binalarını, yerleşim yerlerini, bir müzeyi ve Sincan Üniversitesi'ni gezdi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 2014'te çıkan olayların ardından yaşanan toplu gözaltılardan bu yana ilk kez Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ni ziyaret etti. 

Çin devlet ajansı Şinhua'nın aktardığı bilgiye göre, Xi ziyareti sırasında Sincan bölgesi başkenti Urumçi'de yer alan devlet binalarını, yerleşim yerlerini, bir müzeyi ve Sincan Üniversitesi'ni gezdi.

Uygur Müslümanları'nın geleneksel kıyafetlerini giyen bir dans grubu tarafından karşılanan ve Shihezi şehrini de ziyaret eden Jinping, Batılı devletlerin Uygurlara karşı insan hakkı ihlallerinde bulunduğunu öne sürdüğü Sincan Üretim ve İnşaat Kolordusu (XPCC) adlı paramiliter örgütle de görüşme gerçekleştirdi. 

ABD tarafından 2020 yılında yaptırım listesine alınan ve 1950'lerden bu yana Sincan'da büyük çiftliklerde üretilen pamuk, domates ve pancar üretiminin gerçekleştirildiği fabrikalar yöneten XPCC ziyareti sırasında Jinping buradaki çalışmalarının çok önemli olduğunu ve bölgede büyük ilerleme kaydedilmesini sağladıklarını söyledi.