NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in görev süresi uzatılacak

2014 yılında Anders Fogh Rasmussen'in ardından NATO Genel Sekreteri olarak göreve gelen Jens Stoltenberg'in görev süresinin uzatılması gündemde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Zirvesi, dünya kamuoyun tarafından da yakından izleniyor. 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından kritik görüşmelere ev sahipliği yapacak zirve öncesi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e ilişkin de önemli bir adım atıldı. 

2014 yılında Anders Fogh Rasmussen'in ardından NATO Genel Sekreteri olarak göreve gelen Jens Stoltenberg'in NATO müttefiklerine sunulacak oylamanın ardından 2023 Eylül'e kadar uzatılmış olacak.

Jens Stoltenberg'in görev süresinin uzatılmasına ilişkin karara gerekçe olarak NATO'nun Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından bölgedeki rolü gösterildi. 

NATO Zirvesi'ne katılan tüm ülkelerin onaylaması halinde Jens Stoltenberg'in görev süresi resmen uzatılmış olacak. Fakat ABD'li yetkililer, karara NATO ülkeleri içerisinden itiraz beklemediklerini vurguladı. 

ABD Başkanı Biden'ın Avrupa yolculuğu sırasında Air Force One'da soruları yanıtlayan Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Jens Stoltenberg'in görev süresinin uzatılmasının isteneceğini işaret ederek, "Başkan, Genel Sekreter Stoltenberg'e çok değer veriyor. … Jens Stoltenberg'in harika bir iş çıkardığını ve her gün NATO için kritik bir liderlik rolü oynadığını düşünüyoruz" demişti.