Covid-19 hangi sektörler battırdı? Covid-19 hangi sektörlere kazandırdı? Covid-19’dan kimler kazandı? Covid-19 kimlere yaradı?

Geçtiğimiz yılın aralık ayında Çin’de ortaya çıkan yeni tip korona virüs (Covid-19) dünya genelinde şu ana kadar 8 milyon 350 binden fazla kişiye bulaşırken, 449 binden fazla kişinin de hayatını kaybetmesine neden oldu. Kısa sürede yayılan ve küresel ekonomiyi durma noktasına getiren Covid-19 salgınından ötürü milyonlarca insan işsiz kalırken onlarca sektörde iflaslar meydana geldi. Fakat kaybedenlerin yanında kazananlar da oldu. İşte Covid-19 nedeniyle kazanan sektörler ve bireyler.

Korona virüsün en sert vurduğu sektörlerin başında hava yolu şirketleri geliyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne (IATA) göre, 2020 yılında havacılık sektörü 113 milyar dolara kadar zarar edebilir. Öte yandan turizm sektörü, fuarcılık, eğlence sektörü, yemek sektörü, spor etkinlikleri, bankacılık sektörü, petrol şirketleri ve küresel dağıtım şirketleri de virüsten en fazla zarar gören sektörlerin başında geliyor. 

17

ONLİNE PERAKENDE SİTELERİNİN DEĞERLERİ ARTTI

Salgından ötürü yüz milyonlarca insan evlerine kapanırken, online satış mağazalarının ziyaretçi sayılarında ciddi artışlar yaşandı. Satışlar devasa boyutlara ulaşırken, sitelerin değerlerinde de artışlar yaşandı. Dünyanın en büyük online satış mağazası olan Amazon’un hisse değeri son 3 ay içerisinde bin dolar arttı. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un serveti ise 30 milyar dolar artışla 156 milyar dolara ulaştı. Türkiye’de de online satış mağazalarının değerleri katlanarak artmaya devam ediyor. 

27

NETFLİX GİBİ ŞİRKETLERE TALEP ARTTI

Salgın yüz milyonlarca insanın toplumsal hayattan çekilmesine, evlerine kapanmasına neden olurken, internet kullanımı ve internet üzerinden video hizmeti sunan Netflix gibi şirketlere talep arttı. Son üç ay içerisinde Netflix’in hisse değerleri 332 dolardan 447 dolara yükseldi. 

HİJYEN ÜRÜNÜ ÜRETİCİLERİ

Covid-19 salgını insanların temizliklerine önem vermesine sağlarken, hijyen ürünlerinin üretimini de artırdı. Virüs nedeniyle en fazla gelir elde edenler sıvı sabun, kolonya ve benzeri dezenfektan üretenler oldu. Sadece Türkiye’de hijyen ürünü üreticileri 2019 yılı gelirlerini 2020 yılının ilk yarısında üçe katladılar. Temizlik ve kozmetik ürünlerinin global pazar büyüklüğü 2018 yılı için 733 milyar dolarken, bu yıl bu pazarın da 3 kat büyümesi bekleniyor. 

47