Pentagon 10 milyar dolarlık Jedi anlaşmasını iptal etti

Pentagon, Microsoft ile Amazon arasında gerilime yol açan milyarlarca dolarlık Jedi bulut bilişim anlaşmasını iptal ettiğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı, Microsoft ile yapılan 10 milyar dolarlık Jedi bulut bilişim anlaşmasının “değişen teknoloji ortamı” nedeniyle artık mevcut ihtiyaçlarını karşılamadığını söyleyerek iptal etti.

Microsoft, Pentagon ile Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı (Jedi) anlaşmasını yapmasının ardından Amazon tarafından şirket seçiminin politik olarak gerçekleştiğini iddiası ile suçlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada hem Amazon hem de Microsoft dahil olmak üzere “sınırlı sayıda kaynaktan” yeni teklifler alacağını belirtti.

Jedi bulut bilişim sistemi, ABD Savunma Bakanlığı'nın bilgisayar ağlarını, sınıflandırılmış içerikleri barındıracak ve orduya yapay zeka tabanlı analiz sağlayacak tek bir bulut sistemiyle değiştirmek için tasarlandı.

Anlaşmanın 2019'da Microsoft ile yapılmasının ardından projeyi alması beklenen şirketler arasında ilk sırada yer alan Amazon, seçime itiraz etmek için yasal bir itirazda bulundu.

Amazon, eski ABD Başkanı Donald Trump’ı projenin verilmesi kararında aşırı nüfuz kullanmakla suçlamıştı. Şirketin sahibi Jeff Bezos ile arasının iyi olmadığı bilinen Trump, sosyal medyada da Bezos’a karşı söylemlerde bulunmuştu.