Jared Kushner'dan F35 açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump'ın başdanışmanı Jared Kushner, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki anlaşmanın "BAE'nin F-35 satın alma ihtimalini artırması gerektiğini" söyledi

CNN kanalında Fareed Zakaria'nın programına konuk olan ABD Başkanı Donald Trump'ın başdanışmanı Jared Kushner, İsrail-BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"UZUN SÜREDİR F-35 ALMAK İSTİYOR"

AA'da yer alan habere göre anlaşmanın Ortadoğu barışına büyük katkı sağlayacağını savunan Kushner, BAE'nin uzun süredir ABD'den F-35 savaş uçakları satın almak istediğini belirtti.

"F-35 ALMA İHTİMALİ ARTMALI"

İran'ın bu satış işleminden rahatsız olduğunu savunan Kushner, "Gerçek şu ki bu yeni barış anlaşması onların bu uçakları alma ihtimalini artırmalı, ancak şu noktada bu halen değerlendirdiğimiz bir şey" ifadesini kullandı. Kushner ayrıca, söz konusu muhtemel F-35 satışının ancak Pentagon ve Dışişleri Bakanlığının ilgili değerlendirmeleri sonucunda mümkün olabileceğini vurguladı.

KUSHNER'İN KULİS YAPTIĞI İDDİA EDİLDİ

Geçen hafta CNN'de yer alan bir haberde, Kushner'in BAE'ye F-35 satılabilmesi için Washington'da kulis yaptığı ve Pentagon ile ilgili kurumların bu durumdan rahatsız olduğu iddia edilmişti. Trump da birkaç gün önceki açıklamasında BAE'ye muhtemel F-35 satışı konusunun "değerlendirildiğini" ifade etmişti.

ABD öncülüğünde gerçekleşen görüşmeler sonucunda Trump, 13 Ağustos'ta, İsrail ile BAE'nin resmen "normalleşme" sürecini başlatacak anlaşma konusunda mutabık kaldıklarını açıklamıştı.