Trump'ın damadı kim? Jared Kushner kiminle evli?

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner, uzun süredir aktif siyaset içerisinde boy göstermiyor. Kushner'in bu durumu dünya kamuoyunda da merak unsuru oldu. İnternet üzerinde kullanıcılar, 'Jared Kushner'in mesleği ne?, Jared Kushner Instagram adresi?, Ivanka Trump ve Jared Kushner nerede?' sorularına yanıt arıyor...

JARED KUSHNER KİMDİR?

10 Ocak 1981 yılında dünyaya gelen Jared Kushner, ABD’li müteahhid Charles Kushner’in oğludur. Kushner, New Jersey’in Livingston şehrinde doğdu. Babası Charles, Demokrat Parti ve birtakım yardım kuruluşlarına büyük finansal destek sağlayan milyarder emlakçıklardan biriydi. Charles Kushner’in, Jared ile birlikte üç çocuğu daha bulunuyor. Jared’in kardeşlerinden olan Joshua ise iş adamı ve yatırımcı olarak biliniyor.

Jared Kushner, New Jersey’de bir Musevi lisesi olarak bilinen Frish School’u bitirdi. Üniversite diplomasını ise 2003 yılında Harvard Üniversitesi’nden aldı.

Jared Kushner’in babası Charles, 2005 yılında vergi kaçırdığı ve yasa dışı siyasi kampanyalara bağış yaptığı gerekçesi ile tutuklandı. Charles bu suçları kabul etti ve iki sene hapis ile cezalandırıldı. Baba Kushner, Trump’a danışmanlık yapan ve aynı zamanda 2010-2018 yılları arasında New Jersey valisi olan Chris Christie tarafından yargılandı.

Babası cezaevinde bulunurken, Jared babası ile ilişkilerini sürdürdü. Babasının emlak ile ilgili işlerini üstlenen Jared, 2006 yılında ise The New York Observer gazetesini satın aldı. Henüz 20’li yaşlarında yayıncı olan Jared, 2008 senesine gelindiğinde ise Kushner Şirketlerine CEO oldu. O dönem içerisinde Manhattan’da bir ofis binasını 1.8 milyar dolara satın alarak bütün dikkatleri üstüne çekti.

2009 yılında Donald Trump’ın kızı Ivanka ile evlenen Kushner, Trump’ın damadı oldu. Jared-Ivanka çifti New Jersey’de bulunan Bedminster şehrinde evlendiler. Bu evlilikten Arabella, Theodore ve Joseph adında üç çocuk dünyaya geldi.

DAMAT SİYASETE GİRİYOR

Jared Kushner’ın ailesi daha çok Demokrat Parti’ye yakın bir aile olarak biliniyordu. Fakat Donald Trump’ın damadı olması Jared Kushner’in, siyasete Cumhuriyetçilerin yanında girmesine sebep oldu. 2016 seçimlerinden hemen önce Donald Trump, damadı Jared Kushner’i danışmanlarından biri yaptı.

O dönem içerisinde Donald Trump, Hillary Clinton hakkında söylediği sözler ile gündem oldu. Trump, Clinton’u Davut Yıldızı üzerine gelmiş geçmiş en rüşvetçi aday olarak suçladı. Bu sözler damadı Jared Kushner’ın bir tartışma içerisine girmesine sebep oldu. Çünkü Trump’ın damadı Jared, Yahudi dinine mensup biri olarak tanınıyordu. Jared Kushner bu olaylarda kayınbabası Trump’ın yanında durarak, herhangi bir Yahudi karşıtlığı yapmadığını öne sürdü.

Donald Trump’ın 8 Kasım 2016’da Başkan seçilmesinin ardından damadı Kushner, geçiş hükümetinde aktif olarak görev aldı ve Ocak 2017 tarihinde Başkan’ın kıdemli danışmanı olarak atandı.