Japonya hükümeti Fukişima’daki işlenmiş atık suyu denize boşaltmayı planlıyor

Japonya hükümeti 2011 yılında hasar gören Fukuşima Dai-içi nükleer santralinde biriken radyoaktif özellikli işlenmiş atık suyu denize boşaltmayı planlıyor.

Kamu yayıncısı NHK’nin haberine göre, kuzeydoğudaki Fukuşima’da bulunan nükleer santralinde biriken işlenmiş atık suya ilişkin hükümet, en yakın zamanda bir karar almayı planlıyor.

Santralde zarar gören reaktörleri soğutmaya yarayan saf su içinde oluşan radyoaktif elementler, daha fazla sulandıralacak ve makul seviyeye düşürülmüş olacak.

Tesisin işletmecisi durumunda olan Tokyo Electric Power (TEPCO), iki yıl içerisinde radyoaktif elementleri belirli bir seviyeye gerileyen işlenmiş atık suyu, okyanusa boşaltmayı planlıyor.

Kyoda haber ajansının haberine göre, biriken radyoaktif özellikli işlenmiş atık suyun denize boşaltılması planının hafta içerisinde kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Kajiyama Hiroşi, planın güvenli ve şeffaf olması için küresel kurumlar ve yerel hükümetler ile iş birliği içerisinde olduklarını belirtmişti.