Japonya’da asgari ücrete rekor zam bekleniyor

Japonya, düşük gelirli hanelere destek olmak için asgari ücreti rekor düzeyde artırmayı planlıyor.

Japonya Çalışma Bakanlığı bünyesinde bulunan danışma heyeti 930 yen (7,07 dolar) seviyesinde olan saatlik asgari ücrette yüzde 3’lük (31 yen) bir artış talep etti.

Başbakan Fumio Kishida, servetin daha adil bir şekilde dağıtılmasını istiyor. Kishida ayrıca, maaş artışlarını büyümeyi yönlendiren kilit bir faktör olarak görüyor.

Kabine Genel Sekreter Yardımcısı Seiji Kihara, gazetecilere verdiği demeçte, “Asgari ücretin artırılması insana yatırım açısından önemlidir. Umarım yeni kapitalizm çağına uygun bir hızda artırılır” ifadelerini kullandı.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, durağan maaşların, enflasyonun sürdürülebilir olmasını engelleyen eksik bir unsur olarak gördüğünü dile getirmişti.

Norinchukin Araştırma Enstitüsü Ekonomisti Takeshi Minamiat ise asgari ücret artışıyla ilgili olarak, “Bu, şirketleri ücretlerden tasarruf etmek ve üretim maliyetlerini düşürmek yerine tüketicilere maliyet baskısını iletmeye yönlendirecek. Bence bu, talebe dayalı enflasyonun zayıf kaldığı Japonya gibi bir ülkede yapılacak iyi bir şey” değerlendirmesinde bulundu.