Suudi Arabistan ile Japonya arasında temiz iş birliği anlaşması

Suudi Arabistan ve Japonya’nın, üreten ve tüketen ülkeler arasında diyalog ve iş birliğini teşvik ederek küresel petrol piyasalarının istikrarını desteklemenin önemini vurguladığı belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Selman bin Abdülaziz ve Riyad’a resmi ziyarette bulunan Japonya Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura, dün ‘Suudi Arabistan-Japonya Enerji Bakanları Diyaloğu’nun ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Görüşmede iki bakanın, Suudi Arabistan’ın küresel petrol piyasalarının istikrarını artırmaya yönelik sürekli çabalarına dikkat çektiği belirtildi.

İki bakan, ülkeleri arasında karbon ekonomisi, karbon geri dönüşümü, temiz hidrojen ve yakıt amonyak alanlarında bir iş birliği anlaşması imzalanmasını memnuniyetle karşıladı.

Görüşmede ayrıca, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Saudi Aramco arasında stratejik depolama alanındaki yeni iş birliğinin üç yıllık bir süre için uzatılması konusu da ele alındı.

İki bakan, yerelleştirme stratejileri yoluyla küresel tedarik zincilerini çeşitlendirmek için Japon şirketlerinin yatırımlarının ve Suudi Arabistan’da enerji pazarına katılımlarının önemine dikkat çekti.

Habere göre, iki taraf, Riyad’ın sıvıları kimyasallara dönüştürerek, değer zincirinin tüm aşamaları arasındaki entegrasyonu artırarak ve petrokimya üretim kapasitelerini artırmaya yönelik yakın tarihli iddialı planlarına atıfta bulunarak petrokimya alanlarında iş birliği fırsatlarını da ele aldı.

İki bakan; elektrik, yenilebilir enerji, enerji verimliliği ve yenilik alanlarında iş birliğini sürdürme arzularını ifade etti.