Japonya, Kuzey Kore’nin elindeki vatandaşları için ABD’den yardım isteyecek

Gelecek hafta ABD Başkanı Joe Biden ile Japonya Başbakanı Suga Yoşihide bir araya gelecek. Yoşihide, Kuzey Kore’de bulunan Japon vatandaşları sorununun çözümü için ABD’den yardım talep edeceğini açıkladı.

Kyodo ajansının yaptığı habere göre, Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, 1970 ve 1980’li yıllarda Kuzey Kore tarafından alıkonulan Japonların aileleri ile bir araya geldi. Görüşmede, 1977 yılında Kuzey Kore tarafından kaçırılan 13 yaşındaki Megumi’nin annesi Yokota Sakie, “Güvende olmaları için her gün dua ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yokota, sorunun çok uzun senelerdir çözülmemesinden yakınarak, “Tüm istediğimiz çocuklarımızın eve dönmeleri” ifadelerini kullandı.

Bu ifadelerin ardından konuşan Japon Başbakan Suga ise gelecek hafta ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşme gerçekleştireceğini belirtti. Suga, sorunun çözümü için ABD’den destek talebinde bulunacaklarını söyledi.

Kyoda ajansının haberine göre, 17 Japon Kuzey Kore hükümeti tarafından alıkonulmuş durumda. Ayrıca sadece beş kişinin Japonya’ya geri gönderildiği ifade ediliyor.

Kuzey Kore hükümeti ise dört kişinin ülkeye hiç giriş yapmadığını dile getiriyor. Öte yandan Megumi dahil geriye kalan 8 kişinin ise yaşamını yitirdiğini iddia ediyor.