Güney Çin Denizi'ndeki ittifaklar netleşiyor

Çin’in tatbikatlarına karşılık ABD ve Japonya da Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetlerini artırıyor. Japon Savunma Bakanı Yardımcısı Nakayama’nın ABD’yi uyarmasının ardından bölgeden ardı ardına tatbikat haberleri geliyor.

Güney Çin Denizi’nde sular giderek ısınıyor. Çin’in bölgedeki hakimiyetini kırmak ve olası bir Tayvan istilasını engellemek isteyen ABD ve müttefikleri, ardı ardına tatbikatlar yapmaya başladı.

İngiliz Financial Times gazetesinin iddiasına göre, ABD ile Japonya Güney Çin Denizi’nde “çok gizli” askeri tatbikat gerçekleştirdi. Eski ABD Başkanı Trump’ın görevdeki son yılında başlayan planlamalar kapsamında iki ülke Çin’e karşı ortak tatbikatlar yürüttü.

Gazeteye konuşan bazı yetkililer, tatbikatların bir bölümünün afet yardım eğitimi olduğunu belirtti. Öte yandan, tatbikatların birçoğunun Senkaku Adaları’nda (hem Çin hem de Japonya’nın üzerinde hak iddia ettiği bölge) yapıldığı ve Çin’in Tayvan’a karşı olası bir saldırısına hazırlık olarak gerçekleştirildiği ifade edildi.

ÇİN-TAYVAN ÇATIŞMASINA HAZIRLIK

Geçtiğimiz günlerde bir enstitüde konuşan Japon Savunma Bakanı Yardımcısı Nakayama, Çin’in bölgedeki faaliyetlerini artırdığına yönelik ABD’yi uyarmıştı. Nakayama, olası bir istila tehdidine karşı Tayvan’ın korunması gerektiğini belirtirken, ABD ile ittifakına vurgu yapmıştı.

Financial Times’ın haberinde, Çin ve Tayvan arasında çıkabilecek bir çatışmada ABD’nin Japonya’nın askeri üslerine erişiminin yasal zeminine ilişkin de görüşmelerin yapıldığı belirtildi.

Gazetenin başka bir kaynağından aktardığına göre, ABD ve Japonya’nın Çin’in askeri güçlerinin hareketlerine dair istihbarat paylaşımı için Tayvan ile üçlü paylaşım mekanizması kurmaya ihtiyacı var. Söz konusu istihbarat verileri, Tayvan ile ABD ve Japonya ile ABD arasında paylaşılıyor. Ancak acil bir durumda üçlü bir paylaşım kurulamayacağı için bunun şimdiden yapılması gerektiğinin altı çiziliyor.

Öte yandan haberde, ABD, Japonya ve Tayvan’ın Çin’e karşı kurduğu ittifakın 2017’den bu yana gözle görülür şekilde arttığı ifade ediliyor.

FİLİPİNLER İLE ORTAK TATBİKAT

Japonya, Filipinler ile de savunma alanındaki iş birliğini derinleştiriyor. Perşembe günü Japonya’nın Manila büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, iki ülkenin ilk ortak hava tatbikatını gelecek hafta gerçekleştireceği duyuruldu.

Ortak savunma iş birliği, Japonya büyükelçiliği tarafından “önemli bir kilometre taşı” olarak değerlendirildi. İnsani yardım ve afet eğitimi konulu tatbikat, 5-8 Temmuz tarihleri arasında eskiden ABD askeri üssü olan Clark Hava Üssü’nde gerçekleştirilecek.

Tatbikatlar, bir Japon C-130H kargo uçağı ve Filipin havacıları ile birlikte kullanıma kapalı alanlarda yardım malzemelerinin teslimatını simüle edecek personel ile yapılacak.

Japon Hava Savunma Kuvvetleri birim komutanı Binbaşı Mizuno Masaki’nin yaptığı açıklamada, "Japonya ve Filipinler, doğal afetlere eğilimli ülkeler. Bu nedenle hayat kurtarmak için afet yardım operasyonlarında paylaşabileceğimiz çok şey var" ifadelerini kullandı.

GÜNEY ÇİN DENİZİ ISINIYOR

ABD'nin müttefikleri olan Japonya ve Filipinler, gemilerinin ve uçaklarının Güney Çin Denizi’ndeki hareketleri konusunda Çin ile anlaşmazlığa düşüyor. Tatbikat duyurusu da ABD ve Japonya’nın Güney Çin Denizi’ndeki askeri faaliyetlerini artıracak adımlar atmasının ardından geldi.

Japonya, 2013 yılında 6 binden fazla insanı öldüren ve yüz binlerce aileyi evsiz bırakan süper tayfun Haiyan'ın yol açtığı yıkımın ardından Filipinler'in yardımına gelmişti.

Ardından Japonya ve Filipinler, Ocak 2015'te daha fazla savunma iş birlikleri kurmak için bir anlaşma imzaladı. İki ülke o zamandan bu yana 17 ortak deniz tatbikatı gerçekleştirdi.

Japonya ayrıca Filipinler'in Güney Çin Denizi'ndeki devriyelerini artırmasına yardımcı olabilecek savunma ve teknoloji ekipmanı da transfer etti.