Japonya: “Sincan, Doğu Çin Denizi ve Hong Kong sorunları çözüme kavuşturulmalı"

Japonya ve Çin Dışişleri Bakanları telefonda görüştü. Japonya; Doğu Çin Denizi, Sincan ve Hong Kong sorularının çözüme kavuşturulmasını istedi.

Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki ülkenin Dışişleri Bakanları telefonda görüştü. Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşlmltsu ile Çinli mevkidaşı Wang Yi arasındaki görüşme 90 dakika sürdü.

Çin’in, Doğu Çin Denizi’ndeki tartışmalı Senkaku Adaları çevresinde Japon kara sularını ihlal etmesine yönelik endişelerini belirten Bakan Motegi, bu faaliyetlerin durdurulması gerektiğini dile getirdi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde yaşanan insan hakları ihlalleri gündeme geldi. Motegi, Çinli mevkidaşına sorunları çözüme kavuşturma çağrısında bulundu.

Görüşmede, iki ülke arasındaki adil ve tarafsız ticaretin sağlanması için iş birliğinin önemi vurgulandı. İki bakan arasında koronavirüs ve iklim değişikliği konuları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Kyodo ajansına göre, Wang Yi’nin Kasım 2020’de Tokyo’yu ziyaretinin ardından iki bakan arasında gerçekleşen ilk görüşme oldu.

ÇİN’İN SİLAH KULLANMA YETKİSİ VAR

1 Şubat’ta yürürlüğe giren kanun ile birlikte Çin, söz konusu sularda kurallara uymayan ve sahil güvenliğine tehdit oluşturan yabancı gemilere karşı silah kullanma yetkisi elde etti.

Bu kanunun Çin’e, Doğu Çin Denizi’nde bulunan tartışmalı Senkaku Adaları etrafında seyreden Japon gemilerine karşı silah kullanma yetkisi verdiği ifade ediliyor.

Japonya’nın “Senkaku”, Çin’in ise “Diaoyü” olarak adlandırdığı takımadalar, beş ada ve üç kayalıktan meydana geliyor.