Japonya ve Avustralya savunma anlaşması imzaldı

Japonya ve Avustralya, bölgesel istikrara katkıda bulunması ve savunma ilişkilerinin güçlendirilmesi için anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Çin’in bölgedeki askeri ve ekonomik nüfuzu giderek genişlerken, Japonya ve Avustralya arasında savunma anlaşması imzalandı.

Anlaşmanın bölgesel müttefikler tarafından Çin’in askeri genişlemesi konusundaki endişelerini belirtmek için bir adım olarak görülüyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, perşembe günü Japon mevkidaşı Fumio Kishida ile yapacağı çevrim içi zirve öncesinde, anlaşmayı “iki ulusun karşılaştığı ortak stratejik güvenlik zorlukları karşılamada birlikte çalışma ve güvenli ve istikrarlı bir Hint-Pasifik’e katkıda bulunma taahhüdünün bir ifadesi” olarak nitelendirdi.

Morrison, “Bu dönüm noktası niteliğindeki anlaşma, ilk kez iki ülke arasında gelişmiş birlikte çalışabilirlik ve iş birliği için net bir çerçeve sağlayacaktır” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, söz konusu anlaşma ile ilgili, “Devletler arasındaki iş birliği, herhangi bir üçüncü tarafın çıkarlarını hedef almak veya baltalamak yerine, bölge ülkeleri arasında karşılıklı anlayış ve güveni geliştirmeye ve bölgesel barış ve istikrarı korumaya elverişli olmalıdır. Pasifik'in dalga yaratacak bir yer değil, bir barış okyanusu olacağını umuyoruz” yorumunda bulundu.

Japonya ve Avustralya aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan ile birlikte uluslararası deniz yollarına yönelik tehditler de dahil olmak üzere, Çin'in Asya'daki artan varlığı karşısında bir ittifak kurmaya çalışan "Dörtlü (Quad)" grubun bir parçası.