Japonya kendi kripto parasını çıkarmak için testlere başlıyor

Japonya, kendi dijital parasını çıkartmaya hazırlanıyor. Kripto para çalışmalarının, ilk aşamasının 2022'de tamamlanması bekleniyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte dijital paralara ilgi arttı. Finans dünyasını başlı başına değiştiren dijital paralar, dünyanın her yerinde yatırım aracı olarak kullanılmaya başlandı.

Vatandaşın sanal paralara olan ilgisi, ülkelerin bu alanda yeni adımlar atmasına neden oldu. Birçok ülke kendi dijital parasını çıkartmak için hazırlıklara başladı. Son olarak Japonya Japonya Merkez Bankası (BOJ), dijital para konusunda birinci faz testlerine başlama kararı aldığını kamuoyuna duyurdu.

Banka tarafından yapılan açıklamada, dijital paranın bir ödeme aracı olarak ihracı, dağıtımı ve geri toplanması süreçlerinin değerlendirileceği kaydedildi.  Ayrıca mart 2022'ye kadar yürütülecek olan denemelerin ilk aşamasının sadece teknik çalışmalardan ibaret olacağı belirtildi.

İlk aşamanın ardından, dijital para miktarına konulacak sınır ve kullanılacak miktar gibi daha ayrıntılı işlevlerin inceleneceği ikinci aşamaya geçilecek.

Japonya Merkez Bankası İcra Direktörü Shinichi Uchida da geçen ay merkez bankasının, dijital para birimi ödeme hizmeti ve kullanıcılarını içeren bir pilot program başlatacağını söylemişti.