Japonya, İngiltere ve İtalya arasında savunma alanında iş birliği ortaklığı gerçekleşiyor

Japonya, İngiltere ve İtalya hükümetinin savunma bakanları, 2035 yılına kadar ortak savaş uçağı geliştirme projesi için koordinasyon kurulu oluşturulmasında uzlaştı.

Hint-Pasifik'te giderek artan bölgesel tehditler karşısında Japonya hükümeti, NATO'da yer alan dost ülkelerle savunma kapsamlı proje ve iş birliklerine hız vermeyi hedefliyor.

Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru, İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps ve İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto ile Tokyo'da bir araya geldi.

Toplantıda, geçen yıl üç ülkenin açıkladığı 'Küresel Muharebe Hava Programı' ile 2035 yılına kadar savaş uçağı geliştirilmesi için ortak projeye yönelik taahhütler konuşuldu.

Üst düzey liderler, üç ülke arasında 2035 yılına kadar ortak savaş uçağı geliştirme projesinin hayata geçirilmesi amacıyla üstlenici firmalar arası koordinasyon kurulu oluşturulmasında anlaştı.

Aralık 2022'de kamuoyuna duyurulan "Küresel Muharebe Hava Programı" kapsamında Koordinasyon Kurulu, 2027'ye kadar savaş uçağının dizaynının tamamlanmasını öngörüyor.