Japon yetkili uyardı: "Rusya ve Çin Hawaii yakınlarında tatbikat yapıyor"

Japonya Savunma Bakanı Yardımcısı Nakayama, Rusya ve Çin’in ortak çalışmasına dikkat çekerek, Hawaii yakınlarında yaptıkları askeri tatbikatlara karşı ABD’yi uyardı.

Japonya Savunma Bakanı Yardımcısı Yasuhide Nakayama, Hudson Enstitüsü’ne verdiği demeçte, Rusya ve Çin ittifakına dikkat çekti. Çin’e karşı caydırıcı politikalar uygulanması gerektiğini belirten Nakayama, “Sadece Çin’e karşı değil Rusya’ya karşı da caydırıcılık uygulamayız. Çünkü tatbikatlarını birlikte yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Nakayama, Tayvan’ın Çin’den gelebilecek bir istila girişimine karşı savunmasızlığına ve Çin Komünist güçlerinin ada çevresindeki askeri tatbikatlarının artmasına dikkat çekti. Öte yandan, Rusya ve Çin’in büyük bir çatışmaya hazırlanan iki müttefik olarak çalıştığını ima etti.

Tayvan’ın tehditlere karşı endişeli olduğunu belirten Japon milletvekili, “Demokratik bir ülke olarak Tayvan’ı korumalıyız” dedi.

ÇİN’DEN JAPONYA’YA TEPKİ

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Nakayama’nın Tayvan’ı bir “ülke” olarak tanımlamasına tepki göstererek, Tokyo’nun kendi askeri birikimini haklı çıkarmak için Çin’i bir tehdit olarak göstermeye çalıştığını iddia etti.

Wenbin, salı günü yaptığı açıklamada, “Bu son derece sorumsuz ve tehlikeli. Söz konusu politikacı, Çin-Japonya Ortak Bildirisi de dahil olmak üzere dört siyasi belgede belirtilen ilkeleri ve Tayvan’ı bir ülke olarak görmeme konusundaki taahhüdünü ihlal ederek birçok kez ‘ülke’ olarak bahsediyor. Japonya’dan net bir açıklama yapmasını ve bu tür şeylerin bir daha olmayacağından emin olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“HAWAİİ YAKINLARINDA TATBİKAT YAPIYORLAR”

ABD ile ilişkilerin iyileşmesine vurgu yapan Nakayama, "Yetmiş yıl önce Pearl Harbor'a saldırdık. Ancak şimdi ABD ve Japonya dünyanın en iyi müttefiklerinden biri" dedi.

Öte yandan Nakayama, konuşması boyunca Hint-Pasifik'teki gerilimlerin özellikle Rusya ve Çin arasındaki ittifak doğrultusunda ABD’nin güvenliği üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu vurguladı.

Rusya'nın Pasifik'te deniz tatbikatı düzenlediğine dikkat çeken Japon yetkili, “70 yıl önceki saldırıyı hatırlatmak istemiyorum ama Rusların tatbikatına dikkat etmeliyiz. Bunun batı tarafında, Honolulu'da, yani Hawaii'de gerçekleşiyorlar” ifadelerini kullandı.

Japonya ve Tayvan'ın coğrafi olarak yakın olduğunu söyleyen Nakayama, Tayvan'da bir şey olması durumunda ABD kuvvetleri ve ailelerinin bulunduğu Japonya'nın Okinawa şehrini etkileyeceğini söyledi.