James Webb, Cartwheel adlı Galaksiyi görüntüledi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), James Webb Uzay Teleskobu’nun Cartwheel adlı Galaksiyi görüntülediğini duyurdu.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), James Webb Uzay Teleskobu’ndan elde edilen en son görüntüleri paylaştı.

James Webb Teleskobu’nun Cartwheel adlı galaksinin görüntüleriyle beraber galaksinin yıldız oluşumu ve merkezi kara deliği hakkında yeni detaylar ortaya çıkardığı bildirildi. Sculptor takımyıldızında bulunan ve Dünya’dan yaklaşık 500 milyon ışık yılı uzaklıkta yer aldığı belirtilen Chartwheel Galaksisi’nin bir araba tekerliğine benzeyen görünümünün, biri sarmal diğeri daha küçük iki galaksinin yüksek hızlı çarpışması şeklinde oluştuğu kaydedildi.

NASA ve ESA tarafından yapılan ortak açıklamada, çarpışmanın en çok galaksinin şeklini ve yapısını etkilediği belirtilerek, parlak bir iç halka ve onu çevreleyen renkli bir halkanın çarpışmasıyla oluşan Chartwheel Galaksisi’nin, çarpışmanın merkezinden dışarı doğru genişlediği aktarıldı.

Söz konusu açıklamada, parlak halkanın yüksek miktarda sıcak toz içerdiği ve diğer genç yıldız kümelerine ev sahipliği yaptığı dile getirildi.

Açıklamada, dış halkanın ise 440 milyon yıldır genişlediği ve genişledikçe dönüşerek yeni yıldızların oluşumunu tetiklediği kaydedildi.