James Jeffrey’den PKK açıklaması

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ülkesinin bölgede müttefiki olan ülkeleri rahatsız eden terör örgütü PKK’nın ortadan kaldırılacağını dile getirdi. Söz konusu açıklama ABD’nin hangi yöneteme başvuracağını sorgulattı. Zira YPG terör örgütünün flamasını değiştirerek temiz bir ordu kurduğuna kendini inandıran ABD, PKK için de mi aynı şeyi yapacak?

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’deki Başkanlık seçiminin ardından Suriye politikalarına Syria Direct haber sitesine değerlendirmelerde bulundu. Jeffrey yaptığı açıklamada ABD’nin Türkiye ile Suriye’nin kuzeydoğusunda var olan gerginliğin temel nedeni olan PKK varlığına son vermeye çalışıyoruz ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin PKK’yı terör örgütü olarak gördüğünü vurgulayan Jeffrey, “PKK kadrosunun Suriye’den çıktığını görmek istiyoruz. Bu, Türkiye ile Suriye'nin kuzeydoğusunda var olan gerginliğin temel nedeni. Biz bu gerginliği azaltmak istiyoruz. Çünkü kuzeydoğu dışındaki tüm bölgelerde Türkiye ile çok yakın koordinasyon içinde çalışıyoruz. Kuzeydoğuda bile dediğim gibi Türkiye ile askeri açıdan bir anlaşmamız var" açıklamasında bulundu.

Dünya kamuoyunun da terör örgütü olarak gördüğü PKK terör örgütüne yönelik Türkiye’nin endişeleri olduğuna dikkat çeken Jeffrey, bu konudaki çözümün PKK varlığını azaltmak ve nihayetinde ortadan kaldırmak için çalışmak olduğunu vurguladı.

Suriye'nin kuzeydoğusunda DAEŞ’e karşı istikrarlı bir üsleri olmasını istediklerini belirten Jeffrey şöyle devam etti; Bu iş yerel ortaklar gerektirir. Yerel ortaklar, askeri ortağımız olarak Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve oradaki sivil yönetimdir. Bir sivil idare olmalı, çünkü rejim 2013'te o bölgeden çekildi. Bu nedenle, pratik amaçlar için bu ittifaktaki Arap ve Kürt unsurları, oradaki operasyonlarımızı istikrara kavuşturmak ve kolaylaştırmak amacıyla birlikte çalışmaya, gücü paylaşmaya ve aralarındaki farklılıkları çözmeye çalışmaya teşvik ediyoruz.

SURİYE’DE SİYASİ DEĞİŞİKLİK YAPILMALI

ABD'nin, Suriye krizine yönelik siyasi bir çözüm konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 sayılı kararına bağlılığını dile getiren Jeffrey, Rusya'nın Suriye rejimini ülkede siyasi değişiklik yapmaya zorlamamasından duyduğu hayal kırıklığını ifade etti.

ABD SEÇİMLERİNDEN ÇIKAN SONUÇ SURİYE POLİTİKASINI ETKİLEMEYECEK

ABD seçimlerini hangi aday kazanırsa kazansın, ABD'nin Suriye'ye yönelik mevcut politikasının devam edeceğine dikkati çeken Jeffrey, "Trump veya Biden yönetimi olsun, Suriye'deki varlığımızla ilgili söyleyebileceklerim şu; Suriye'deki askeri varlığımız, Esed rejimine uygulanan yaptırım politikamız ve Suriye'deki İran varlığının çıkması yönündeki talebimizde bir değişiklik görmüyorum" diye konuştu.

ABD seçimlerini hangi aday kazanırsa kazansın, ABD'nin Suriye'ye yönelik mevcut politikasının devam edeceğine dikkati çeken Jeffrey, "Trump veya Biden yönetimi olsun, Suriye'deki varlığımızla ilgili söyleyebileceklerim şu; Suriye'deki askeri varlığımız, Esed rejimine uygulanan yaptırım politikamız ve Suriye'deki İran varlığının çıkması yönündeki talebimizde bir değişiklik görmüyorum" diye konuştu.

PKK SDG’YE Mİ KATILACAK?

Açık bir şekilde PKK terör örgütünün Türkiye ve Suriye’yi rahatsız ettiğini dile getiren Jeffrey, temel nihai amaçlarının terör örgütünün azaltılarak ortadan kaldırılması olduğunu dile getirdi. Fakat terör örgütünün nasıl ortadan kaldırılacağına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Dolayısıyla bu durumda ABD’nin daha önce başvurduğu yöntemleri akıllara getirdi. Örneğin, YPG terör örgütünün flama değiştirerek SDG’ye dönmesi gibi.

Suriye iç savaşının 2011 yılında başlamasının ardından yaşananlara sessizliğini koruyarak yanıt veren ABD, 2016 yılında politika değiştirerek bölgedeki silahlı gruplarla iş birliğine gitti. Kısa süre içerisinde terör örgütü olarak tanınan PKK terör örgütünün Suriye uzantısı olan YPG’yi ağrı silahlarla donatan ABD, uluslararası kamuoyunun yoğun baskıları karşısında terör örgütünün ismini değiştirmekte buldu çareyi. YPG giderken yeni askeri üniformalar ve flamalarla SDG yerine gelmiş oldu. Kıyafet değişti ama terör örgütü mensupları olduğu yerde kaldı.

Bugün PKK’nin yok edilmesi gerektiğini dile getiren Jeffrey, ABD’nin bölgeye yönelik yeni planları olduğunu da gözler önüne sermiş oldu. Anlaşılan ilerleyen günlerde ABD, PKK’yı SDG’nin saflarına katarak terör tehdidini yok ettiğine tüm dünyayı inandırmaya çalışacak.