Güney Afrika'da şehirlere asker konuşlandırılacak

Güney Afrika, eski Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın hapse atılmasının ardından çıkan ayaklanmalarda yağma ve kundaklama saldırılarıyla başa çıkmak için iki şehirde asker konuşlandırdığını açıkladı.

Geçen hafta Güney Afrika’da eski Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın hapis cezası almasının ardından başlayan şiddet eylemleri sürüyor.

Ordudan gelen açıklamaya göre, çıkan ayaklanmalarda polisin işyerlerine yönelik yağma ve kundaklama saldırılarıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için Johannesburg da dahil olmak üzere iki şehirde asker konuşlandırılacak.

Pazartesi günü ordudan gelen açıklamada, “Güney Afrika Ulusal Savunma Gücü, sırasıyla Gauteng ve KwaZulu-Natal eyaletlerinde görev yapan kolluk kuvvetlerine, bölgedeki her iki Eyaleti de saran huzursuzluğu bastırmak için alınan yardım talebi doğrultusunda konuşlanma öncesi süreç ve prosedürleri başlattı” ifadeleri kullanıldı.

Polis, geçen haftadan bu yana protestolarda altı kişinin öldürüldüğünü ve 200'den fazla kişinin tutuklandığını söyledi.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, pazartesi günü ulusal televizyonda yayınlanan konuşmasında, “Ülkenin bazı kısımları, günler ve geceler süren halk şiddeti ve mülklerin yağmalanması ile tarihte görülmemiş türden bir şiddeti içeriyor” şeklinde yaşananları dile getirdi.

79 yaşındaki Jacob Zuma, 2018 yılına kadar dokuz yıllık görev süresi boyunca yapılan yolsuzluğu araştıran bir soruşturmada ifade vermediği için anayasa mahkemesinin kararına karşı gelmekten 15 ay mahkum edildi.