Jacinda Ardern: “Devam edersem ülkeye zarar vermiş olurum”

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, şubat ayında görevinden ayrılacağını açıkladı.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, televizyonda yaptığı açıklamada, “6 zorlu yıldır” devam ettirdiği başbakanlık görevini, en geç 7 Şubat’ta bırakacağını söyledi.

Ardern, Yeni Zelanda’da 14 Ekim’de gerçekleştirilecek genel seçimlerde yarışmayacağını, İşçi Partisi liderliğinden de ayrılacağını bildirdi.

Yeni Zelanda Başbakanı, son dönemde bu konu üzerine düşündüğünü, ‘sadece bir yıl değil, bir dönem daha hazırlanmanın bir yolunu bulmayı ümit ettiğini’ ancak bunu başaramadığını dile getirdi.

Ardern, “Ülkenize barış zamanında liderlik etmek bir şey, kriz esnasında onlara liderlik etmek başka bir şey” şeklinde konuştu.

Mesleğin gerekliliklerinin farkında olduğunu söyleyen Ardern, “Artık bu işin hakkını verecek kadar yeterli olmadığımı biliyorum. Devam edersem, Yeni Zelanda’ya zarar vermiş olurum” ifadelerini kullandı.

Ardern, “Bazı büyük sınamalarla dolu altı yılın ardından, ben bir insanım. Politikacılar da insan” dedi ve ellerinden geleni mümkün olduğunca uzun süre yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

Yeni Zelanda Başbakanı, “Benim için de artık zamanı geldi. Bu görevi dört yıl daha sürdürmeye yetecek gücüm kalmadı” dedi.