Ardern: “Çevrimiçi nefrete karşı daha fazlası yapılmalı”

Yeni Zelenda Başbakanı Jacinda Ardern, sosyal medya platformları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Yeni Zelenda Başbakanı Jacinda Ardern, Nur ve Linwood camilerine gerçekleştirilen ve 51 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının ardından 2019 yılında çevrimiçi nefreti sonlandırmak için dünya çapında bir girişim başlatmıştı.

İki ülke tarafından başlatılan “Christchurch Call” isimli girişime Facebook, Twitter, Microsoft ve Google’nin yanı sıra 50’den fazla ülke teknoloji firmasından destek gelmişti.

Söz konusu girişim, internet üzerinden şiddet ve aşırılıkçı içeriklerin yayılmasına yönelik kısıtlamaları içeriyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ardern, söz konusu girişimin, Christchurc’teki terör saldırısında olduğu gibi içeriği hızlı bir şekilde kaldırmak için platformlar arasında bir kriz mekanizması oluşturma hedefinde başarılı olduğunu ifade etti.

Ardern, mekanizmanın 7/24 çalıştığını belirtirken, “Bu sistemlerin gerçek dünya testlerini yaptık ve çok etkili bir şekilde çalıştılar. Daha önceye göre daha verimli çalıştığımızdan eminim ama daha da ileri gitmeliyiz” dedi.

Yeni Zelenda Başbakanı, teknoloji şirketlerinin ne yapması gerektiği konusundaki soruya, “Çok daha fazlası” yanıtını verdi.

Ardern, bundan sonraki adımın önlemeye odaklanmak olduğunu söylerken, insanların çevrimiçi ortamda nefret dolu veya terörü motive eden içeriği nasıl bulduklarına ya da bunlarla karşılaştıklarına bakmak olduğunu kaydetti.