İYİ Parti'nin HDP restinin ardından yeni ittifak arayışları

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ittifakı gizlemeyelim çıkışından sonra İYİ Parti kanadından ittifağın bitebileceği açıklaması geldi. Yeni kurulan Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ve kurulacak olan Ali Babacan’ın partisinin de Türkiye siyasi hayatına girmesiyle birlikte yeni seçim ittifaklarının nasıl olacağı merak konusu.

Pervin Buldan’ın CHP’ye yönelik ‘şeffaf ittifak’ açıklamasının ardından İYİ Parti’nin kırmızı çizgimiz dediği noktadan tepki geldi.

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, CHP’nin bir an önce HDP’ye yanıt vermesi gerektiğini ifade ederek “Terörün gölgesinin düştüğü yerde biz olmazyız” açıklaması yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan pazar günü yaptığı açıklamasında “Bizim yanımızda görünmekten korkan kesimler var. Tabanımız bundan rahatsız. Tabanımız 23 Haziran seçimlerinde yaptığımız ittifakın daha şeffaf bir ittifak olması gerçeğini sürekli yüzümüze vuruyor. Bundan sonra yapılacak ittifaklar, açık ve şeffaf olmalı” ifadelerini kullanmıştı.

Buldan’ın açıklaması sonrası İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu’ndan HDP Türkiye partisi olmak istiyorsa PKK’ya ‘terörist’, Abdullah Öcalan’a ise ‘terörist başı’ demesi gerektiği tepkisi geldi.

Ağıralioğlu açıklamalarının devamında “HDP bizim ittifak bileşenlerimizden biri değil. CHP cevabını versin. Biz durduğumuz yerde duruyoruz. Genel Başkanımızın ve partimizin iradesi net. Biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız” ifadelerini kullandı.

YENİ DENKLEM NASIL OLACAK?

HDP’nin gerçekleştirmiş olduğu kurultayda, CHP ve Gelecek Partisi temsilci bulundururken Ali Babacan’ın ise mektubu okunmuştu. Bu tablonun ardından İYİ Parti’nin, HDP’nin olduğu yerde olmayacaklarını açıklaması Millet İttifakı’nın parçalandığı yorumlarına neden oldu. Bu gelişmeler yaşanırken CHP’den şimdiye kadar herhangi bir tepki gelmedi.

Eğer böyle bir kopuş gerçekleşirse CHP yönetimi Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partisinin AK Parti tabanından getireceği oyun İYİ Parti’nin mevcut oyundan daha fazla olacağı kanaatine varmış olabilir. Ancak Davutoğlu’na olan desteğin çok az olduğu birçok anket şirketi tarafından açıklandı. Yaklaşık yüzde 8 oya sahip olan İYİ Parti’nin ittifaktan ayrılıp Cumhur İttifakı’na katılması ihtimali, dengelerin Cumhur İttifakı lehine olacağını gösteriyor. İYİ Parti’nin kırmızı çizgisinin HDP olduğunu bilen CHP, bunu bile bile böyle bir adım atarsa yeni kurulacak partilerden en az yüzde 8 veya daha üstü bir oy beklentisi mi var? Eğer böyle bir beklenti mevcutsa bu oy oranının gerçekçi olup olmadığı ise ayrı bir tartışma konusu.

Tüm bu ihtimallerin dışında İYİ Parti’nin ittifak şartı olarak parlamenter sisteme dönüş vurgusu önemli bir sorun olarak öne çıkıyor. Anlaşma sağlanamaması halinde mecbur bir ittifaka katılmak zorunda olacak olan İYİ Parti, yeni partilerle birlikte bir ittifak kurabilir mi, üçüncü bir ittifak grubu ortaya çıkar mı? Bu soruların cevabı Ali Babacan’ın partisinin kuruluşundan sonra belli olacak. Ancak yeni partilerin HDP tutumu nedeniyle İYİ Parti’nin Cumhur İttifakı ile seçime girmesi olasılığı daha ağır basıyor.