İYİ partide yaşanan istifaların nedeni nedir? İYİ Parti Cumhur İttifakına katılır mı?

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ittifakı gizlemeyelim çıkışından sonra İYİ Parti kanadından ittifağın bitebileceği açıklaması gelirken 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı 19 ilçe belediyesinin de partiden ayrılacağı ve yeni partilere geçebileceği belirtiliyor.

Pervin Buldan’ın CHP’ye yönelik ‘şeffaf ittifak’ açıklamasının ardından İYİ Parti’nin kırmızı çizgimiz dediği noktadan tepki geldi.

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, CHP’nin bir an önce HDP’ye yanıt vermesi gerektiğini ifade ederek “Terörün gölgesinin düştüğü yerde biz olmazyız” açıklaması yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan pazar günü yaptığı açıklamasında “Bizim yanımızda görünmekten korkan kesimler var. Tabanımız bundan rahatsız. Tabanımız 23 Haziran seçimlerinde yaptığımız ittifakın daha şeffaf bir ittifak olması gerçeğini sürekli yüzümüze vuruyor. Bundan sonra yapılacak ittifaklar, açık ve şeffaf olmalı” ifadelerini kullanmıştı.

Ağıralioğlu açıklamalarının devamında “HDP bizim ittifak bileşenlerimizden biri değil. CHP cevabını versin. Biz durduğumuz yerde duruyoruz. Genel Başkanımızın ve partimizin iradesi net. Biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız” demişti.

CHP’nin, PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile yakınlaşmasına Millet İttifakı ortağı İYİ Parti’nin sessiz kalması partiden istifalara hız kazandırdı. Bu süreç içerisinde yakınlaşmaya tepki gösteren 5 milletvekili istifa etti. Vekillerin istifasının ardından istifa furyası teşkilatlara da sıçradı. Yerel seçimlerin ardından teşkilat düzeyinde başlayan istifaların son dönemde arttığı belirtiliyor. Meclis üyeleri de peyderpey istifa ederek başka partilere geçiyor. Son olarak Erzurum’un Palandöken ilçesinde 31 Mart yerel seçimlerinde İYİ Parti’den seçilen 2 meclis üyesi ve 450 üye partisinden ayrılarak AK Parti’ye katıldı.

İYİ Parti’nin elinde bulunan 19 ilçe belediyesinin de başka partilere geçeceği belirtiliyor. Kulislerde, belediye başkanlarının partilerle anlaştığı ancak hala rozetleri takmadığı ifade ediliyor.

YENİ DENKLEM NASIL ŞEKİLLENECEK?

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın parti kurultayında yaptığı konuşmada CHP’ye “şeffaf” ittifak çağrısı yapmış İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu da terör gölgesinin bulunduğu bir yerde bulunmayacaklarını açıklamıştı. Son olarak 36 askerin şehit olduğu İdlib saldırısına yönelik genelgeyi de imzalamayan HDP’yi kırmızı çizgisi olarak gören İYİ Parti’nin, Millet İttifakı içerisinde kalmaması halinde, Cumhur İttifakıyla yola devam etmesi durumu söz konusu. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin İYİ Parti’den gerçekleşen istifalara yönelik “İYİ Parti iyi günde olsunlar, tahriklere kapılmasınlar” açıklaması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İdlib saldırısı sonrası ittifak dışından sadece Meral Akşener ile görüşmesi böyle bir ihtimali kuvvetlendiren nedenler arasında bulunuyor. Lakin, İYİ Parti’nin parlamenter sisteme dönüş ısrarının sürmesi halinde, Cumhur İttifakı’na da katılamayıp tek başına seçime girmesi gerekecek. Böyle bir durum karşısında yüzde 7,45 oy oranına sahip Akşener’in partisi, meclise girebilmesi için yaklaşık 1 buçuk milyon oya ihtiyaç duyacak. Meclise girememe riski bulunan Meral Akşener şimdiden il il, ilçe ilçe gezmeye başlarken Cumhur İttifakı içerisinde yer alması kuvvetle muhtemel gözüküyor.