İtalya Dışişleri Bakanı yeni parti kurdu

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi di Maio, Ukrayna politikası üzerine yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle partisinden ayrılarak yeni parti kurdu.

Rusya-Ukrayna savaşı, İtalyan parlamentosunda görüş ayrılıklarına sebep oldu. Dışişleri Bakanı Luigi di Maio, Ukrayna politikasındaki farklılıklar nedeniyle üyesi olduğu Beş Yıldız Hareketi’nden ayrıldığını ve yeni bir parti kurduğunu duyurdu.

Dışişleri Bakanı’nın kararı, Başbakan Mario Draghi’nin Rusya’ya karşı Ukrayna’nın kendini savunması için destek vermeyi sürdürecekleri yönündeki açıklamasının ardından geldi.

Parti lideri ve eski Başbakan Guiseppe Conte, İtalya’nın Ukrayna’ya silah göndermesine karşı çıkarak diplomasiye odaklanılması gerektiğini savundu. Di Maio ise parti liderinin sözlerini “sorumsuzca” olarak nitelendirdi. Ayrıca Conte’nin bu sözleriyle İtalya’nın AB içindeki konumunu zayıflattığını söyledi.

Hükümetin demokrasi ve özgürlükleri savunma gerektiğini belirten Di Maio, “Tarih yazılırken hangi tarafında durduğumuza karar vermeliyiz” dedi.

Di Maio’nun yanı sıra 50 milletvekilinin de Beş Yıldız Hareketi’nden ayrılarak yeni kurulan “Gelecek için Birlikte” adlı partiye katıldığı bildirildi. Böylelikle Beş Yıl Hareketi, meclisteki çoğunluğu La Liga Partisi’ne kaptırdı ve azınlığa düşmüş oldu.