İtalyan yeraltı mezarlığındaki onlarca çocuk mumyası dünyanın gündeminde

Katolik yurtlarında bulunan binlerce isimsiz ve kimsesiz çocuk mezarlarının ardından gözler Avrupa'ya dönmüş ve İrlanda'da bulunan mezarların ardından Papa'nın özür dilemesi talep edilmişti. Papa, özür dilemeyi reddederken, Birleşik Krallık'tan bir ekip İtalya'nın Sicilya kentindeki yeraltı mezarında bulunan onlarca bebek mumyasını incelemek üzere bölgeye hareket etti.

Kanada’da binlerce çocuğun toplu mezarlarının bulması Katolik dünyasını derinden sarsarken dünya genelinde de geniş yankı buldu.

Yatılı okulların bahçelerinde yapılan kazılarda isimsiz ve kimsesiz çocukların kemiklerine ulaşılmasının ardından yetkililer harekete geçmiş ve araştırmalar derinleştirilmişti. Araştırmaların ardından başta İrlanda olmak üzere birden fazla Avrupa kentinde, Katolik yurtlarında binlerce çocuk mezarı bulunmuştu. Katolik Kilisesi, bulunan toplu mezarların ardından talep edilen ‘özrü’ yerine getirmedi.

KATAKOMPLAR MERCEK ALTINDA

İlk Hristiyanların ölülerini gömdükleri ve aralarında ibadet ettikleri yerlere ‘Katakomp’ adı veriliyor. Roma’da halka açık olan yeraltı mezarlıklarında ise binlerce mumya ‘turistik’ amaçla ziyaret ediliyor.

İtalyanca’da Via Appia Antica olarak adlandırılan eski Appian Yolu üzerindeki San Sebastian ve St. Callixtus Yeraltı Mezarı en bilinenler arasında.

Sant’agnese, Domitilla, Priscilla, San Clemente Bazilikası ise Roma’da en çok ziyaret edilen diğer yeraltı mezarları. Üstelik, dilerseniz tur için rezervasyon yaptırarak rehberli bir gezi programı oluşturabilirsiniz.

Napoli kentinde ise Cimitero delle Fontanelle, S. Gennaro yeraltı mezarları en çok ziyaret edilen yerler arasında.

Fakat isimsiz mezarların ardından Avrupa’da gözler bir anda Sicilya’nın dünyaca ünlü Capuchin Yeraltı Mezarları’na çevrildi. En iyi cenaze kıyafetleri ile mumyalanmış 8 bin cesedin yer aldığı ve “insan kütüphanesi” olarak adlandırılan Capuchin Yeraltı Mezarları’nda bulunan çocuk mumyaları özel bir ekip ile araştırılıyor.

Staffordshire Üniversitesi biyoarkeoloji birimi doçentlerinden Kirsty Squires ve ekibi tarafından yürütülecek olan araştırma, Sicilya’nın Palermo Adası’ndaki Capuchin Yeraltı Mezarları’nda bulunan bir manastırda mumyalanan yüzlerce çocuğun ölüm nedenini de ortaya çıkarmayı hedefliyor.

CNN’e araştırmaya ilişkin açıklama yapan Squires, "Bu bireylerin hayatlarını, sağlıklarını, gelişimlerini vb. anlamaya çalışmak istiyoruz" derken "Bundan yola çıkarak, biyolojik verileri daha kültürel yönleriyle karşılaştırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

İlk incelemelerinin ardından çocukların mumyalarına ilişkin bilgi de paylaşan Squires, bazılarının tamamen giyinik olduğunu, bazılarının beşiklere ve sandalyelere yerleştirildiğini, bazılarının ise onları yerinde tutmak için kullanılan sopalarla dik durduğunu vurguladı.

Katolik yurtlarında bulunanan çocuk mezarlarına da benzer bir biçimde 1787-1880 yılları arasında gömülen ve en az bin 284 ceset arasında bulunan mumyalara ilişkin hala çok az şey biliniyor.

Geçmiş araştırmalardan elde edilen bulgular ışığında çocukların mumyalarına dair "Orta sınıf ailelerden geleceklerini biliyoruz” ifadelerini kullanan Squires, "Yani toplumun en fakir üyeleri olmadıklarını biliyoruz ama gerçekten bildiğimiz tek şey bu. Neden diğer bireyler gibi gömülmediler?" diyor.

Staffordshire Üniversitesi'nden yapılan bir basın açıklamasında, ekibin X-ışını görüntüleme sisteminden faydalanması eleştirilmişti. Eleştirilere yanıt veren Squires, çocukların hastalıklarına dair bulguları saptamakla birlikte "Radyografi çekmek için portatif bir röntgen cihazı kullanıyoruz, böylece bireylerin yaşlarını, diş yapılarına, gelişimlerine ve kemiklerinin yaşına göre tahmin yürütüyoruz" dedi.

Ekip, çocukların biyolojik profillerini çıkarabilmek için 574 mumya üzerinde inceleme yapmak üzere 14 radyograf kullanıyor. Projenin web sayfasında yer alan bilgilere göre, gelişimsel kusurların belirlenmesi ve patolojik lezyonların ortaya çıkarılması için radyograf kullanımı önem arz ediyor.