İtalya seçimini aşırı sağcı Meloni kazandı!

İtalya’da dün gerçekleştirilen genel seçimleri, İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) ve liderliğini üstlendiği sağ ittifak kazandı. Peki, İtalya’daki seçim sonuçları ne anlama geliyor? Seçimlerin ardından liderler tarafından hangi mesajlar verildi?

İtalya halkı dün gerçekleştirilen seçimde, 19. yasama döneminde parlamentonun üst kanadı Senato (200 sandalye) ve alt kanat Temsilciler Meclisi’nde (400 sandalye) kendilerini temsil edecek parlamenterleri seçmek için sandığa gitti.

50,8 milyon seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğu seçime katılım yüzde 63,9’da kaldı ve bu rakam, İtalya’daki genel seçimler tarihindeki en düşük katılım oranı oldu.

İçişleri Bakanlığının verdiği bilgilere göre,  Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı FdI,  yüzde 26,2 oranında oy aldı. FdI bu oy oranıyla seçimlerden birinci parti olarak çıkarken, yüzde 19,2 oy olan Enrico Letta liderliğindeki merkez sol Demokratik Parti ise ikinci oldu.

Başbakan Giuseppe Conte liderliğindeki 5 Yıldız Hareketi (M5S) ise yüzde 15,3 ile oy oranı ile seçimde en yüksek üçüncü oyu alan parti oldu. Seçim öncesi gerçekleştirilen anketlerde ise M5S hareketinin daha düşük oy alacağı öne sürülüyordu.

Matteo Salvini liderliğindeki Lig Partisi, yüzde 8,9 oy oranı ile beklentilerin altında kaldı. Eski başbakanlardan Silvio Berlusconi’nin lideri olduğu sağ ittifaktan Forza Italia (FI) ise yüzde 8 oy oranında kaldı.

“Üçüncü Kutup” olarak merkezde konumlayan Carlo Calenda liderliğindeki Eylem Partisi (Az) ile seçime birlikte girdiği Italia Viva (Iv) yüzde 7,7 oy aldı ve seçimde beklentilerin üstüne çıkmasıyla dikkat çekti.

Euronews’in haberine göre, FdI, Lig, FI ve diğer küçük partilerin oluşturduğu sağ ittifakın oy oranı yüzde 44,3 olurken; PD’nin çatı partisi olduğu merkez sol ittifak ise yüzde 26,1 oyla sağ ittifakın gerisinde kaldı.

Söz konusu sonuçların ardından, sağ ittifak, hem Senatoda hem de Temsilciler Meclisi’nde hükümet kuracak salt çoğunluğa ulaşacak sandalye kazanmış oldu. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, sağ ittifakın bir bütün halinde Senatoda 114 ile 126 arasında, Temsilciler Meclisi’nde ise 232 ile 252 arasında sandalye sayısına ulaşacağı tahmin ediliyor.

MELONİ: “SORUMLULUK ALMA ZAMANI”

İtalya’daki genel seçimlerden resmi olmayan sonuçlara göre birinci parti çıkan aşırı sağcı FdI lideri Giorgia Meloni, halkın FdI tarafından yönetilen merkez sağ hükümet istediğini dile getirdi. Meloni, partisinin seçim merkezini kurduğu Roma’daki Parco dei Principi Oteli’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Sonuçlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Meloni, “Seçim sonuçları, İtalyanların, İtalya’nın Kardeşleri’nin yönetiminde bir merkez sağ hükümet istediğine dair açık bir işaret verdi” ifadelerini kullandı.

İçinde bulundukları zamanın sorumluluk alma zamanı olduğunu söyleyen 45 yaşındaki Meloni, “Tarihin bir parçası olmak istiyorsanız, on milyonlarca insana karşı ne tür bir sorumluluğumuz olduğunu anlamanız gereken bir zamandayız. Çünkü İtalya bizi seçti, biz de ona asla ihanet etmeyeceğiz” dedi.

Aşırı sağcı lider, “FdI’nin seçimlerden birinci parti çıkması, bizim için pek çok anlam ifade ediyor. Bu kesinlikle birçoğumuz için gurur, gözyaşı, kucaklaşma ve hayaller gecesi” şeklinde konuşurken, sonucun kendileri için bir varış noktası olmadığını ve hareket etme anında olduklarını söyledi.

Meloni, yarından itibaren kendi değerlerini göstermeleri gerekeceğini belirtirken, seçimlere katılım oranının düşük olmasından duyduğu üzüntüyü ifade etti ve devletle vatandaş arasındaki ilişkiyi yeniden inşa etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Demokratik Parti (PD) Meclis Grup Başkanvekili Debora Serrachiani, yaptığı açıklamada, “Ülke için üzücü bir akşam, çünkü bunun iyi bir şey olmadığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

M5S lideri Giuseppe Conte ise gerçekleştirdiği basın toplantısında, kampanya döneminde herkesin kendilerine saldırdığını, ancak bu seçimlerde önemli bir geri dönüşe imza attıklarını dile getirdi. Conte, “Güneyde birinci, ülkede üçüncü siyasi gücüz ve büyük bir sorumluluğumuz var” dedi.

Forza Italia Partisi’nin genel koordinatörü Antonio Tajani, sonuçlar hakkında yaptığı değerlendirmede, sağ ittifak olarak elde ettikleri sonuçla istikrarlı bir hükümet ortaya çıkaracaklarını söyledi.

45 yaşındaki Meloni, Mussolini’den sonra İtalya’nın ilk aşırı sağcı başbakanı oldu. Meloni’nin aşırıcı söylemlerine dikkat çeken siyasi uzmanlar, seçimler hakkındaki değerlendirmelerinde, faşizmin yeniden İtalya’ya geri döndüğünü dile getiriyor. Meloni, daha önce Türkiye karşıtı açıklamalarıyla da biliniyor.