İtalya’da Draghi başbakanlıktan istifa dilekçesini cumhurbaşkanına sundu

Bir süredir hükümet krizi yaşanan İtalya’da Başbakan Mario Draghi, ulusal birlik koalisyonunun parlamentoda dağılmasından bir gün sonra Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifa dilekçesini sundu. Peki, İtalya’da neler oluyor? Mario Draghi neden istifa etti?

İtalya Cumhurbaşkanlığı tarafınadan yapılan açıklamada, “Sayın Draghi kendisinin ve hükümetinin istifasını sundu. Cumhurbaşkanı not aldı. Hükümet güncel meseleleri yönetmek üzere görevinin başındadır” ifadelerine yer verildi.


112

Cumhurbaşkanlığına gitmeden önce milletvekillerine kısa bir açıklamada bulunan Draghi, koalisyon ortağı üç partinin parlamentoda hükümetine destek vermemesinin ardından istifa kararı aldığını belirtti. Draghi, “Dün akşam Senatoda ortaya çıkan sonuç ışığında, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya kararımı iletmek üzere bu oturumun durdurulmasını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.


212

Başbakan Draghi, parlamentonun üst kanadı Senatoda dün hükümet krizini açıklayıp güvenoyu aramış, ancak 5 Yıldız Hareketi (MSS), Forza İtalia (FI) ve Lig olmak üzere üç partinin desteğini çekmesiyle karşılaşmıştı. Draghi hükümeti, az bir farkla güvenoyu alabilmişti.


Temsilciler Meclisi’nde uzun süre alkışlanan Draghi, daha sonrasında cumhurbaşkanlığı sarayı Qouirinale’ye gitti. Cumhurbaşkanı Mattarella’nın, Draghi’nin istifasını kabul edip etmeyeceği bilinmiyor. 


412