İtalya'da kuraklık nedeniyle içme suyuna kısıtlama

Dünya genelinde küresel ısınma nedeniyle artan sıcaklıklar İtalya'nın en büyük nehri Po'da su seviyesi son 70 yılın en düşük seviyesine düşmesine neden oldu.

Yağış oranlarındaki düşüş ve Avrupa'da yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle İtalya'nın en büyük nehri Po'da su seviyesi son 70 yılın en düşük seviyesine düştü. Su oranının yüzde 72 oranında azalmasının ardından tarım üretiminin merkez üssü olarak görülen bölgede 'acil' önlemler alındı. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Po Nehri Gözlemevi'nin bölgede dönem sıcaklık ortalamasını 4 dereceye kadar yüksek kaydetmesinin ardından gölde suyun üç metre çekildiği belirtildi.

Po nehrindeki duyun çekilmesi nedeniyle tarım sektmründe hasarın bir milyar euroya ulaşması beklenirken Nehrin kaynağının yer aldığı Piemonte bölgesinde 170 belediyeye içme suyu kullanımında kısıtlama getirildi. 

Piemonte Bölge Başkanı Alberto Cirio, bu belediyelerde "içme suyunun yalnızca beslenme amacıyla kullanılması ve uygunsuz kullanımının kısıtlanması" yönünde kararlar alındığını açıkladı. 10 belediyede ise geceleri su kesintisine gidilmesi kararlaştırıldı.