İtalya'da Meloni hükümeti kurdu: Aşırı sağ koalisyon iktidarda

İtalya'da seçimlerden galip çıkan aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri Partisinin (FdI) lideri Giorgia Meloni, sağ koalisyon hükümetini kurdu.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, parlamentoda temsil edilen partilerle yaptığı görüşmelerin ardından çoğunluğu elinde bulunduran sağ ittifakın lideri Giorgia Meloni’yi akşam üstü cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’ye davet etti.

Bir saatten fazla süren görüşmenin ardından Mattarella'dan hükümeti kurma görevini alan Meloni, düzenlediği basın toplantısı ile onaylanan yeni kabineyi duyurdu. 

Meloni sağ ittifak içerisinde ortaklık yaptığı Forza Italianın başkan yardımcısı Antonio Tajani’yi Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerine getirdi.

İtalya'nın yeni kabinesinde, geçmişteki çıkışları ve sert açıklamları ile dikkatleri üzerine çeken Lig Partisi lideri Matteo Salvini de görev aldı. Matteo Salvini kabinede Başbakan Yardımcılığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görevlerine atandı.

Savunma Bakanlığına FdI’den Guido Crosetto, Adalet Bakanlığına eski yargıç ve FdI’den Carlo Nordio, İçişleri Bakanlığına eski Roma Valisi Matteo Piantedosi getirildi.

Ekonomi Bakanlığına Mario Draghi hükümetinde Ekonomik Kalkınma Bakanlığı görevini yürüten Lig Partili Giancarlo Giorgetti, Ekonomik Kalkınma Bakanlığını da FdI’den Adolfo Urso devraldı. 

Meloni'nin kabinesini açıklamasının ardından kısa bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Mattarella, görevi yarın devredecek önceki hükümet ve başbakan Mario Draghi’ye teşekkür etti, yarın yemin ederek göreve başlayacak yeni hükümete başarılar diledi.