İtalya’da istihbarat birimlerinin başındaki ilk kadın: Elisabetta Belloni

İtalya Başbakanı Mario Draghi tarafından Güvenlik Bilgi Departmanı’na (DIS) atanan Elisabetta Belloni, istihbarat servislerin başına atanan ilk kadın olarak kayıtlara geçti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi geçtiğimiz Çarşamba günü Güvenlik Bilgi Departmanı (DIS) direktörü Gennaro Vecchione’yi görevden alarak, yerine Büyükelçi Elisabetta Belloni’yi atadı.

ELISABETTA BELLONİ KİMDİR?

1958 yılında dünyaya gelen Elisabetta Belloni, Roma'da yalnızca erkeklerin kabul edildiği Massimiliano Massimo Enstitüsü'ne kabul almayı başaran ilk kız öğrenci oldu. 

62 yaşında olan Belloni, 2016 yılından bu yana Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri olarak görevini yürütüyordu.

İtalya Güvenlik Bilgi Departmanı, yurtdışı ve yurtiçi istihbarat birimlerini koordine etme ve denetleme faaliyetlerinden sorumlu kurum olarak doğrudan Bakanlar Kurulu’na bağlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Dışişleri Bakanlığı’nda değişik kademelerde görev alan Belloni, özellikle Irak ve Afganistan’da militanlarca kaçırılan İtalyan vatandaşlarının kurtarılması operasyonundaki rolü ile tanınıyor. 2004’te Tayland’da tsunami felaketini yaşayan İtalyan turistlerin geri getirilmesinde de Belloni'nin önemli bir rolü bulunuyor.