Italyan hükümeti, insan kaçakçılarına yönelik cezaları artıracak

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, 26 Şubat’ta yaşanan ve en az 72 düzensiz göçmenin öldüğü tekne faciasının ardından Roma hükümetinin insan kaçakçılarına yönelik tutumunu daha da sertleştiren yeni bir kararname kabul ettiklerini belirtti.

İtalya Başbakanı, kabinesini 26 Şubat’taki tekne faciasının yaşandığı güneydeki Steccato di Cutro beldesinde topladı.

Koalisyon hükümeti, bu toplantıda, düzensiz göçte özellikle insan kaçakçıları için cezai müeyyideleri artıran, yasa dışı şekilde ülkeye girmiş ve sığınma talebi kabul edilmeyenlerin ülkelerine geri gönderilme sürecinin hızlandırılmasını öngören yeni bir kararname kabul etti.

Başbakan Meloni, bakanlar kurulunun ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Meloni, geçen ay yaşanan facianın ardından kabineyi burada toplamasının “sembolik” bir değeri olduğunu ve böyle bir trajedinin yaşandığı yerde ilk kez bakanlar kurulu yapıldığını söyledi.

İtalya Başbakanı, bakanlar kurulunda kabul ettikleri kararnamenin insan kaçakçılarına yönelik cezaları artırdığını kaydederken, “Bu kararname, insan kaçakçılığı yoluyla ölüm ya da ciddi yaralanmalara yol açanlar için 30 yıla kadar hapisle cezalandırılabilen yeni bir suç türü getiriyor” ifadelerini kullandı.

Aldıkları yeni tedbirlerin, insan kaçakçılığını sona erdirmede kararlı olduklarını ortaya koyduğunu belirten Meloni, “Yaşananlara tepkimiz daha serttir. Bu suçluları alt etmek için gereken her şeyi yapacağız. Bu insanlarla mücadele etmek istiyorum. Üçüncü bin yılda insan kaçakçılığını kabul etmeyeceğimiz ilkesini yerleştirmek istiyoruz” dedi.

Meloni, bu konunun Avrupa Birliği (AB) düzeyinde ele alınması ve somut adım atılması gerektiğini dile getirdi.

Acil somut eylem talebi için AB yönetimine yazı yazdığını söyleyen Meloni, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’den de vites değişikliğe işaret eden bir yanıt geldiğini kaydetti.