İtalya’da hükümet ortakları arasında ipler koptu

İtalya’da hükümeti oluşturan iki ortak arasında ipler koptu. Senato’da Torino-Lyon hızlı tren projesi hakkında ters düşen Lig Patisi(lega) ile 5 Yıldız Hareketi, seçime gidilmesi yolunda mutabık kaldı. 

İtalya’da hükümet ortakları arasında ipler koptu

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte liderliğindeki İtalya’da, Senato’da görüşülen Torino-Lyon Yüksek Hızlı Tren Projesi sonrası hükümet ortakları olan Lig partisi ile M5S arasında kriz çıktı. Aynı zamanda Başbakan Yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Lig Partisi’nin aşırı sağcı lideri Matteo Salvini yaptığı açıklamada; “Yüksek hızlı tren oylamasında açıkça çoğunluğun olmadığını gördük. Bir karar alması için parlamentoya gidiyoruz ve sonrasında sözü artık seçmene bırakcağız.” diye konuştu.Yapımına yıllardır devam edilen bu projenin durdurulması için M5S’nin verdiği önerge dün, Lig Partisi ve diğer partilerce reddedildi. Ardından iki taraf da gün boyu birbirlerine karşı suçlamalarda bulundu. 

Salvini Conte görüşmesi

Başta büyük projeler olmak üzere, diğer birçok alanda da hükümet ortağı M5S’i sürekli “hayır” demekle suçlayan Salvini, Başbakan Conte ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bir saati aşan bu görüşmenin ardından Salvini, seçime gildilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Başbakan Conte, Salvini’nin  ziyareti hakkında bir açıklama yaparak; “Salvini, bana gelerek bu hükümet deneyimini yarıda kesmek ve seçime giderek Lig’in şu anda sahip olduğu konsensüsten yararlanmak istediğini söyledi. Salvini’ye açıkça kendisi tarafından tetiklenen bu krizin en şeffaf şekilde idare edilmesini sağlayacağımı belirttim.” İfadelerini kullandı. Açıklamalarını sürdüren Başbakan Conte; “Meclis ve Senato’yu toplantıya çağırmak ya da siyasi krizin zamanına karar vermek İçişleri Bakanı’nın görevi değil. Bu kurumsal süreç, milletin temsilcileri olan parlamenterlerin önünde olmalı. Şeffaflık ve değişimin, bu hükümetin ayırt edici özelliği olacağı sözünü vermiştim, son güne kadar bunu koruyacağım.” diye konuştu. Conte, “İçişleri Bakanı, bir Senatör ve Lig Partisi’nin lideri olarak değişim olasılığına inanan insalara ve ülkeye, bu deneyimi erken ve aniden kesme gerekçelerini açıklamalı. Parlamentoya ve bütün İtalyanlara gerçeği söylemeliyiz, bunu yaparken medyatik sloganların ve retorik açıklamaların arkasına saklanamayız.” cümlelerini sözlerine ekledi. 

Başbakan Conte Cumhurbaşkanı Mattarella ile görüştü

Yaşanan bu krizin ardından İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella arasında bir görüşme meydana geldi. Bu görüşmenin öncesinde de Cumhurbaşkanı Mattarella, Meclis Başkanı Roberto Fico’yu makamında kabul etti. 

5 Yıldız Hareketi’nden Salvini’ye cevap

İtalya başbakan yardımcılığı görevini yürüten 5 Yıldız Hareketi Lideri Luigi Di Maio’dan Salvini’nin seçim çağrısına cevap geldi. “Çağrım tüm siyasi güçlere, önce 345 sandalyelik eski politikacıları evlerine gönderelim sonra da sözü İtalyan halkına verelim.” diye konuşan Di Maio, mücadeleye hazırız cevabını verdi.

Ana Muhalefet ne dedi?

Hükümet ortakları arasında bu kriz yaşanırken ana muhalefetten de süreçle ilgili bir yorum geldi. Demokratik Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı Andrea Orlando sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Demokrasi için tehlike şu an otoriterleşme ya da faşizmin yükselişinden değil de sahteleşen demokrasiden geliyor. Kararlılıkla tepki göstermek şart.” diye konuştu.

Bu son bekleniyordu

2018 yılında yapılan seçimler sonrası %32 oy alan 5 Yıldız Hareketi ile %37 oy alan Lega Partisi arasında hükümet sözleşmesi oluşturularak koalisyon hükümeti kurulmuştu. Hükümet kurulduğu günden bu yana sürekli ortaklar arasında fikir ve görüş ayrılıkları yaşandı. Özellikle son dönemlerde yapılan bazı yerel seçimler ve Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası 5 Yıldız Hareketi’nin büyük oranda oy kaybettiği gözlenirken, göçmen karşıtı politikalarının halk tarafından takdir alması görmesi sonucu Lega Partisi oylarını artırdı. Böyle bir kopmanın yaşanması bekleniyordu. 

Anket araştırmaları

Ipsos araştırma şirketinin yaptığı ankete göre, olması beklenen seçimlerde %36 oy ile Lig Parti’nin birinci olacağı belirlendi. Yapılan araştırmaya göre 5 Yıldız Hareketi’nin oyu %18’e düşerken, ana muhalefetteki Demokrat Parti’nin oyu %20 oldu.