Draghi ile Dibeybe Trablus’ta bir araya geldi

İtalya Başbakanı Mario Draghi ile Libya Mili Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamit el-Dibeybe, Libya’nın başkenti Trablus’ta bir araya geldi. İki Başbakanın görüşmesinde, bölgesel konular ele alındı.

Başbakan Dibeybe, İtalya Başbakanı Draghi’yi Başbakanlık konutunda resmi tören ile karşıladı. İki heyet arasında gündeme ilişkin bir görüşme gerçekleştirildi. Daha sonra iki Başbakan ortak basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Dibeybe, Libya ve İtalya arasındaki stratejik iş birliğine vurgu yaparken, “İtalya, önceki koşullara rağmen büyükelçilik faaliyetlerini Trablus’ta sürdüren az sayıda ülkelerden biriydi” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında karşılıklı uçuşların başlamasının önemi ve ortaklık anlaşması üzerinde fikir birliğine vardıklarını belirten Dibeybe, Libyalıların İtalya vizesi almalarına yönelik prosedürlerin kolaylaştırılması konusunda aynı görüşte olduklarını kaydetti.

İtalyan petrol devi “Eni” şirketinin iki ülke ekonomisi için de önemli bir konumda olduğunu belirten Dibeybe, enerji ve elektrik alanında tecrübe paylaşımında bulunacaklarını ifade etti.

Dibeybe, göç konusunun sadece Libya için değil, tüm Avrupa ve dünya için bir sorun olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Libya’nın göçmenler için bir geçiş güzergahı olduğunu söyledi.

13 Şubat’ta göreve gelmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Libya’ya gerçekleştiren Draghi, görüşmenin çok sıcak geçtiğini ifade etti. Draghi, "Libya ziyaretimiz, tarihi dostluğumuzu yeniden inşa etme fırsatı bulundurması açısından özel bir öneme sahip” açıklamalarında bulundu.

Libya’da altyapının yeniden inşasına katkı yapmanın önemi konusunda anlaştıklarını söyleyen Draghi, ateşkes anlaşmasının devam etmesi ve yakından gözlenmesinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca Draghi, göç sorununda Libya’ya yardım etmeye hazır olduklarını dile getirdi.

MİÇOTAKİS: “LİBYA TÜRKİYE İLE YAPILAN ANLAŞMADAN ÇEKİLMELİ”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis de Libya’da Dibeybe ile bir araya geldi. İki Başbakanın görüşmesinde Türkiye ile Libya arasında imzalanan “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile “Deniz Yetki Alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin Mutabakat Muhtırası” da gündeme geldi.

Miçotakis anlaşmanın doğru olmadığını iddia ederek, “Libya ile dürüstlük, karşılıklı diyalog ve uluslararası hukuka saygı temelinde yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Önceki dönemin hatalarını silmenin bir yolunu bulmak niyetindeyiz” şeklinde konuştu.

Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid el Dibeybe ise Türkiye ile Libya arasında yapılan anlaşmanın doğru olduğunu ve ilerideki dönemde de anlaşmanın devam edeceğini vurguladı.