Meloni hükümeti, Temsilciler Meclisi'nden güvenoyu aldı

İtalya'da Giorgia Meloni liderliğinde kurulan koalisyon hükümeti, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen oylamada ilk güvenoyunu aldı.

400 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde 389 milletvekilinin katılımıyla gerçekleştirilen oylamada, Meloni hükümeti, 154 “Hayır” oyuna karşılık, 235 “Evet” oyu alındı.

İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nin lideri Giorgia Meloni, oylamadan önce yaptığı konuşmada hükümet programını açıkladı.

Meloni, “ülkeye yarı başkanlık sistemi“ getirmeyi planladıklarını söyledi.

Giorgia Meloni, “İtalya’nın istikrarı güvence altına alan ve halk egemenliğini yeniden merkeze alan, başkanlık sistemine dayalı bir anayasa reformuna ihtiyacı olduğuna inanıyoruz” dedi.

Fransız modelindeki gibi yarı başkanlık sistemi fikri üzerinde durduklarını belirten Meloni, "Mümkün olan en iyi ve en fazla destek gören reforma ulaşabilmek için bu konuyu parlamentodaki tüm siyasi güçlerle görüşmek istiyoruz. Ancak ön yargılı muhalefet karşısında İtalya'da reform yapmaktan vazgeçmeyeceğimiz de bilinsin! Bu durumda İtalyanlar tarafından bu konuda bize verilen yetkiye göre hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sağ koalisyon hükümeti ise parlamentonun üst kanadı olan Senatoda güvenoyu arayacak. İtalyan Anayasası’na göre, yeni hükümetin Temsilciler Meclisi'nin ardından parlamentonun üst kanadı olan Senatodan da güvenoyu alması gerekiyor.

Meloni hükümetinin, Senatodaki güvenoylamasını da zorlanmadan geçmesi bekleniyor.

Diğer yandan, ABD Başkanı Joe Biden ile İtalya Başbakanı olarak göreve başlayan Giorgia Meloni, telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Biden başbakan seçilmesinden dolayı Meloni’yi tebrik etti.

Görüşmede ayrıca Ukrayna’ya yardım, Rusya’ya ise yaptırımları sürdürme taahhüdü yinelenirken, Çin ile mücadele ve sürdürülebilir enerji kaynakları gibi konular ele alındı.