İtalya Başbakanı Meloni, AB liderlerine yaptığı ilk ziyaret hakkında konuştu

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Avrupa Birliği (AB) liderleriyle yaptığı görüşmenin detaylarını ülke basınına değerlendirdi.

Giorgia Meloni, İtalya'nın, Avrupa Birliği'ne iş birliğiyle katılmak istediğini dile getirdi.

İtalya Başbakanı, "Birbirimizi yakından görmenin, benim ve İtalyan hükümeti hakkında yapılan anlatıyı değiştirmeye yardımcı olabileceğine inanıyorum. Biz Marslı değiliz, etten kemikten insanlarız" ifadelerini kullandı.

İtalya'nın ulusal çıkarlarını Avrupa Birliği (AB) ölçeğinde koruyacağını belirten İtalya Başbakanı; Ukrayna-Rusya krizi, artan enerji fiyatları ve doğal gaza tavan fiyat uygulanması gibi sorunlara İtalya'nın yaklaşımını, AB liderlerine ilettiğini açıkladı.

Son AB Zirvesi'nde özellikle enerji konusunda önemli adımlar atıldığını söyleyen Meloni, "Enerji konusu ve gaza tavan fiyat konusunda en kısa zamanda somut çözümler gerekiyor" diye konuştu.

Meloni, Akdeniz'de ülkesinin karşı karşıya kaldığı düzensiz göçe ilişkin ise "İtalyanların bakış açısı değişikliği talebi olan göç akınlarından konuştuk. Bizim için öncelik zaten Avrupa düzenlemelerinde öngörülen dış sınırların savunmasıdır. Bu bir öncelik haline geliyor" dedi.