İtalya, Filistin'de iki devletli çözüme desteğini yineledi

Filistin Başkanı Mahmud Abbas, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Antonio Tajani ile bölgedeki gelişmeleri görüştü. Tajani, İtalya'nın Filistin halkına desteğini dile getirdi.

Filistin Haber ve Bilgi Ajansı’nın (WAFA) aktardığına göre, Mahmud Abbas’ın Tajani’yi ağırladığı görüşmede, bölgedeki güncel gelişmeler ele alındı.

İkili ilişkilerin derinliğine değinen Abbas, İtalya’ya uluslararası hukuka ve iki devletli çözüme olan katkıları ve devlet kurumlarının kuruluşundaki yardımları için övgülerini sundu. 

Antonio Tajani, ülkesinin uluslararası hukuka ve iki devletli çözüme dayalı barışa ulaşma kampanyasında yinelenen desteğini aktardı.

İtalyan Dışişleri Bakanı’nın Ramallah’a ziyareti kapsamında, Filistinli mevkidaşı Riyad el-Maliki ile ortak bir basın toplantısı da düzenlendi.

Toplantıda konuşan el-Maliki; İsrail’in yerleşimci sömürgeciliğine, apartheid uygulamalarına ve askerî işgaline karşı durulması gerektiğinin altını çizdi.

İsrail’in ırkçı politikalarla cinayet dâhil çeşitli suçlara imza attığını ve kınamalarla durmayacağını belirten el-Maliki, koalisyon hükûmetinin izlediği yolun daha fazla suç işlenmesine yol açacağını belirtti.

Roma’ya İsrail’in sömürgeci politikalarına karşı duruşu ve Filistin’e desteği dolayısıyla teşekkür eden Filistin Dışişleri Bakanı, İtalya’ya BM Genel Kurulu’ndaki oyunu Filistin devletinin ve halkının yararına olacak şekilde gözden geçirmesi çağrısında bulundu.