Çin İtalya'yı AB'den ayırabilir mi?

Çin, İtalya’da artık COVID-19’un kaynağı olarak değil kötü gün dostu olarak biliniyor. Çin'in bu açılımı İtalya'yı Birleşik Krallık yapacak mı?

İtalya, çağlar boyunca Akdeniz’in ortasındaki stratejik konumu, refahı ve yetenekli insanlarıyla albenisi yüksek jeopolitik bir ödül oldu. O, şimdilerde bölgede etkisini genişletmek isteyen günümüzün yükselen gücü Çin’e yüzünü dönüyor.

Geçen yıl İtalya, Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'ne katılım konusunda Çin ile Mutabakat Zaptı imzaladı. İtalya bunu yapan ilk ve şimdiye kadarki tek G-7 ülkesiydi. Yıllarca süren ekonomik durgunluk altında çalışan İtalya Çin ile iş yaparak ihtiyacı olan ekonomik itici gücü bulmayı umuyordu. Bu hareket, İtalya’nın Batılı müttefikleri tarafından alay konusu oldu, aynı zamanda ülke içinde tartışma yarattı ve dönemin hükümet koalisyonunun bir kısmı da (Matteo Salvini’nin sağcı Lig Partisi) buna karşıydı. Ancak günün sonunda Çin ile anlaşma imzalayan İtalya olsa da mutabakat imzalamayan Fransa kadar Çin’den faydalanamamıştı.

Mart 2020'ye kadar geldik. İtalya, koronavirüs krizinin pençesinde. 20 Mart itibariyle hastalık, 3.400 İtalyan'ı öldürdü - pandeminin 2019'un sonlarında başladığı Çin'de kaydedilen ölümsayısından bile fazla. İtalya'nın Mart ayı başında Avrupa Birliği ortaklarından AB Sivik Koruma Mekanizması’ndan yardım istedi. Hiçbir AB üyesi ülke yanıt vermedi. Buna ek olarak, Fransa ve Almanya yüz maskelerinin ihracatına yasak getirdiler. Birçok İtalyan, Avrupalı ortakları tarafından aldatılmış ve küçük düşürülmüş hissediyor.

Bununla birlikte, Pekin iki taraflı olarak yanıt verdi ve Roma'ya acil 30 ton tıbbi malzeme ulaştırdı. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, tedarik yüklü uçağın gelişini Facebook sayfasında yayınladı. Çin için bir bilgi ve kamu diplomasisi zaferiydi - Avrupa yardım için tereddüt ederken PRC İtalya'nın kurtarıcısı olarak tasvir edildi. Almanya daha sonra İtalya'ya yüz maskeleri verme sözü verdi, ancak artık çok geçti. Sosyal medyadaki hikaye çoktan şekillendirilmişti: Avrupa Birliği İtalya’yı terk etti ve Çin günü kurtardı.

Gerçekte, Çin ve İtalyan Kızılhaçı arasındaki anlaşmayla malzemeler gönderildi. Farklı ülkelerdeki Kızıl Haç şubeleri arasında alışılageldiği gibi, Çin Kızıl Haçı, İtalya'nın Wuhan'a 18 ton gönderdiği malzemeye güzelleme olarak bir ay önce İtalyan Kızıl Haç’ından alınan yardım için karşılık verdi. Di Maio ve Wang Yi arasındaki telefon görüşmesi Kızılhaç bağışını değil, İtalya'nın yoğun bakım üniteleri için çok ihtiyaç duyulan yapay solunum cihazları satın alınmasıyla ilgiliydi. Birkaç Avrupa ülkesi ilk önce bu ekipmanı almak için birbirleriyle yarışıyorlardı ve Di Maio, Wang Yi’den İtalya'yı listenin başına koyması için neredeyse yalvardı. Bununla birlikte yapay solunum cihazları henüz teslim edilmemiştir.

Çin propaganda makinesi, fırsatı yakalamak için hızlıydı ve minnettar İtalyanların Çin'in cömertliğini öven videolarını yayınladı. Hatta bir videoda İtalyanlara balkonlarından Çin’in milli marşını söylerken gösterildi (ancak sahte idi). Bu videoların Çince altyazıları var ve muhtemelen Çinli bir kitle düşünülerek hazırlanmıştı. Vuhan sakinlerinin, Çin'in lideri Xi Jinping'e şükranlarını ifade etmeyi reddettikleri bildirildi; şimdi en azından yetkililer yurtdışında iyi çalıştıklarını ve yabancıların minnettar olduğunu gösterebildiler.

İtalya’nın Başbakanı Giuseppe Conte ile son telefon görüşmesinde Çin’in Xi Jinping anı yakaladı ve mevcut Kuşak ve Yol Girişimi ile birlikte yeni bir "Sağlık İpek Yolu" başlatmayı önerdi. Bu girişim kapsamında Çin, virüse karşı başarılı mücadelesinde öğrenilen dersleri kullanacak ve bunları dünyadaki ortaklarıyla paylaşacaktı. Pandemi, dünya çapında birkaç ay daha süreceğinden ve benzer bir pandemi tekrarlanabileceğinden, birçok ülke ilgilenecektir.

İtalya'daki birçok kişi arasındaki algı, benimsediği titiz ve belirleyici önlemler sayesinde Çin'in virüsü kısa sürede fethetmeyi başardığıdır. İtalya bu açıdan Çin ile olumsuz bir şekilde karşılaştırılmaktadır. Örtülü olarak, Çin’in yönetişimi, acil bir durumda hayat kurtarmaya ve ekonomik kaybı azaltmaya yardımcı olan etkili bir sistem olarak takdir edilmektedir.

Çin'in İtalya için planları var: İtalya'nın Kuşak ve Yol Girişimi ile bağlantılı limanları ve altyapısı ile; kaliteli gıda, tasarım ve turizm potansiyeli ile; L’Aquila gibi yüksek teknoloji merkezleri ve ülkedeki 5G'nin geliştirilmesiyle yakından ilgileniyor. Ayrıca İtalya, Batı birliğini ve ABD'nin etkilerini azaltmak için iyi bir yer. Koronavirüs pandemisinin ortasında sağlanan yardım, Çin-İtalyan ilişkilerinin güçlendirilmesine yardımcı olması ve Kasım ayında 50 yıllık diplomatik ilişkilerin uygun bir şekilde kutlanmasına zemin hazırlaması beklenmektedir.

***The Diplomat'tan intell4 tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir.