İsviçre sokakta yaşayanlardan kurtulmanın çözümünü arıyor

Dilenciler ve sokakta yaşayan evsizlere sert tavır göstermesi ile bilinen İsviçre’de, Basel şehri yetkilileri bu sorunu çözmek için ilginç bir teklif sundu.

Dünyada refahın en yüksek olduğu ve en yaşanılası ülkeler arasında gösterilen İsviçre’de, evsiz vatandaşlar yetkililer için sorun teşkil ediyor.

Ülkenin en kalabalık şehirlerinden biri olan Basel’de, yetkililer tarafından ilginç bir çözüm bulundu. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre 100 kişinin sokaklarda ve 200 kişinin de arkadaş ya da tanıdık yanında kaldığı belirlenen şehirde yetkililer, bir evi olmayan insanları diğer Avrupa şehirlerine göndermek istiyor.

Basel’de yayın yapan yerel gazete 20 Minutes’e göre yetkililer, sokakta yaşayanlara Avrupa’da istedikleri bir destinasyona gitmeleri için trenle seyahat kuponu düzenleyecek. Ayrıca, evsiz kişilere 20 İsviçre frangı (yaklaşık 22 dolar) verilecek. Bu planı kabul eden evsizler, belli bir süre içerisinde Basel veya İsviçre’ye dönmeyeceklerine dair bir sözleşmeye imza atacak. Bu kuralı ihlal eden kişilere ise sınır dışı etme kararı verilecek.

Basel yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar kapsamında, söz konusu plana 31 kişinin başvuruda bulunduğu kaydedildi.

Evsiz ve dilencilere karşı sert tedbir alması ile gündeme gelen İsviçre’de, 2014 yılında sokakta dilenen evsiz bir kadına yetkililer, 500 İsviçre frangı (547 dolar) ceza kesmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararı haksız bulması üzerine evsiz kadına 1108 dolar tazminat ödenmek zorunda kalındı.