İsviçre, Almanya’nın Ukrayna’ya silah göndermesinin önüne geçti

İsviçre’nin kenti ürettiği mühimmatı kullanan Alman yapımı ‘Marder’ model zırhlı muharebe araçlarının Ukrayna’ya sevkiyatını engellediği belirtildi.

İsviçre’de yayınlanan Sonntags Zeitung gazetesi, İsviçre’nin bu zırhlı araçlar için kendi ürettiği mühimmatın kullanılmasını engelleyerek, sevkiyatı durdurduğunu öne sürdü.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’nın talep ettiği ağır silahların sevkiyatını geciktirdiği için ülke içinde ve dışarıda sert eleştirilerin hedefinde bulunuyor.

Almanya’da Rheinmetall tarafından imal edilen ‘Marder’ model zırhlı muharebe araçları, İsviçre’de üretilen mühimmatı kullanıyor.

Sonntags Zeitung, Ekonomik İşler Devlet Sekreterliğ’ne atıfta bulunarak, Berlin’den iki kez bu mühimmatların teslimatı için talep geldiğini, ancak bunlara olumsuz yanıt verildiğini yazdı.

İsviçre gazetesi, Ekonomik İşler Devlet Sekreterliği Sözcüsü’nün, “İsviçre’nin tarafsızlığı gerekçe gösterilerek, bu taleplere olumlu yanıt verilmedi” şeklindeki açıklamasını sayfalarında ön plana çıkardı.

İsviçre, geçen ay da bu yönde Polonya’dan gelen bir talebi olumsuz yanıtlamıştı.

Batı ülkelerinin Rusya’ya karşı bazı yaptırım kararlarına katılan İsviçre, geleneksel tarafsızlığını gerekçe göstererek, çatışmaların yaşandığı bölgelere silah gönderilmesini reddediyor.