İsveç'ten Türkiye'ye kritik mektup

Reuturs haber ajansı, İsveç hükümetinin 6 Ekim’de Ankara’ya gönderdiği mektubun detaylarını açıkladı. 

Türkiye ile İsveç arasında NATO üyeliği gerilimi devam ederken, Reuters İsveç’in 6 Ekim’de gönderdiği iki sayfalık mektubun detaylarını açıkladı.

Gönderilen mektupta, İsveç’in terörle mücadele birimi olan Sapo’nun PKK ile mücadelesini yoğunlaştırdığı ifade edildi. Mektupta ayrıca, yetkililerin, MİT ile eylül ayında Türkiye’de üst düzey görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

Mektubun, Erdoğan’a ve dışişleri bakanlığına hafta sonu gönderildiği açıklandı.

Ankara’ya gönderilen mektubun, Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliğini desteklemesini sağlamak amacıyla gönderildiği duyuruldu.

Mektupta “İsveç, terör şüphelilerinin iadesine yanıt vermeye bağlılığını hatırlatıyor” ifadelerini kullanırken; İsveç yasaları ve uluslararası iade anlaşmalarının da göz önünde bulundurulduğu hatırlatıldı.

Mektupta, Stockholm’ün, 31 Ağustos’ta Ankara’nın talebiyle bir kişiyi iade ettiği ve 2019’dan beri toplam dört kişinin iade edildiği vurgulandı.

FİNLANDİYA ve İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ ONAY BEKLİYOR

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası askeri tarafsızlıklarını terk ederek NATO üyeliği için başvuruda bulunmuştu. Ancak NATO’ya üye olmak için 30 ülkenin de onayını almak gerekiyor. Finlandiya, Macaristan ve Türkiye’nin onayını alamamıştı. 

Türkiye,  Finlandiya ve İsveç’in terörle mücadelede işbirliği yapmadığını açıklayarak veto etmişti.

Haziranda düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nde ise Türkiye ikna edilmiş ve taraflar arasında anlaşma imzalanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle İsveç’in terör örgütü PKK ile mücadelede Stockholm yönetiminin işbirliği yapmadığını açıklamış ve haziran ayında imzalanan anlaşmaya rağmen her an Türkiye’nin yaklaşımının değişeceğini duyurmuştu.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, “Macaristan ve Türkiye’den NATO’ya katılım anlaşmalarını parlamentolarında oylamalarını bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.