İsveç ve Finlandiya'dan Türkiye'ye NATO turu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine sıcak bakmadıklarını açıklamıştı. Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Finlandiya ve İsveç, önümüzdeki günlerde üyelikleri için hayır oyu kullanacağını belirten Türkiye'yi ziyaret edecek.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından NATO'ya üyelik yasasını ülke parlamentolarında onaylayan Finlandiya ve İsveç resmi başvuru sürecini de tamamladı. Üyelik için resmi başvurular öncesinde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir ülke hayır derse NATO'ya alınamazlar. Biz hayır diyeceğiz. O ülkeler birer terör yuvaları" demişti. Bir diğer 'hayır' sinyali ise Hindistan'dan gelmişti. 

Türkiye'nin teröre ve terör örgütlerine verdikleri destek nedeniyle 'hayır' oyu kullanacağını açıklamasının ardından Finlandiya ve İsveç, Türkiye'yi ziyaret kararı aldı. Erdoğan'ın "Zahmet etmesinler buraya kadar" ifadelerine rağmen Ankara'yı ziyaretini iptal etmeyen iki ülkenin liderlerinin Türkiye'ye geliş tarihine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. 

Öte yandan Brüksel'deki NATO karargahında gerçekleştirilen NATO Genelkurmay Başkanları toplantısında Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler temsil etti. 

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyesi olabilmesi için 30 müttefik ülkenin onay vermesi gerekiyor.

Rusya'nın saldırdığı Ukrayna'daki son durumun görüşüldüğü toplantının ardından açıklama yapan  NATO Askeri Komite Başkanı Amiral Rob Bauer, İsveç ve Finlandiya'ya güvenlik garantisi verilip verilmeyeceğine ilişkin soruya, "Bu süre içinde iki ülkenin güvenlik garantilerinin olması önemli. Bu garantiler 5. madde ile aynı değil çünkü her iki ülke de henüz üye değil. Hepimizin bildiği gibi Finlandiya ve İsveç ile güvenlik garantileri sağlamak için konuşup anlaşan ülkeler var" ifadeleri ile yanıt verdi. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujniy'in müttefik ülke komutanlarına son durum hakkında bilgi verdiği toplantıda ayrıca Asya-Pasifik bölgesindeki ortakları Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve Japonya'dan da askeri temsilciler ile görüşmeler gerçekleştirildi.