Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, iptale ilişkin açıklamalarda bulundu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un Türkiye ziyaretinin iptal edildiğini açıkladı.

İsveç’teson dönemlerde artan terör yanlısı eylemlerin aşırı boyutlara ulaşmasıyla, son yaşanan gelişmelerin de ışığında İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un Türkiye ziyareti iptal edildi.

Millî Savunma Bakanı Hulusî Akar, ziyaretin iptaline ilişkin olarak “Geldiğimiz noktada İsveç Savunma Bakanı Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi de anlamı da kalmadı. Bu nedenle ziyareti iptal ettik.” açıklamalarında bulundu.

Millî Savunma Bakanlığı’nı bu kararı almaya iten olay, terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliğinin önünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti ve Kur’an-ı Kerim hedef alınarak gerçekleştirilen çirkin eylemlere İsveç’in sessiz kalmasıydı.

Akar, yaptığı açıklamada “Bunlara karşı hareketsiz kalmak, tepki göstermemek kabul edilemez. Bunların mutlaka gereğinin yapılması, tedbir alınması gerekirdi” sözlerine de yer verdi.

Savunma Bakanı, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan muhtıra çerçevesinde üzerlerine düşen görevleri yapmalarını beklediğini bir kez daha hatırlattı.