İsveç’ten Kuzey Akım gaz sızıntıları hakkında soruşturma kararı

İsveç İstihbarat Teşkilatı (SEPO), Baltık Denizi’nde Rusya’ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hattında yaşanan gaz sızıntılarıyla ilgili bir soruşturma başlattığını açıkladı.

İsveç İstihbarat Teşkilatı (SEPO), Baltık Denizi’nde Rusya’ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hattında yaşanan gaz sızıntıları ile ilgili bir soruşturma başlattıklarını açıkladı.

İsveçli yetkililer ise patlamaların yaşandığı boru hatlarında dördüncü bir sızıntının tespit edildiğini bildirdi.

SEPO tarafından yapılan açıklamada, Baltık Denizi’nde Rusya’ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hattındaki gaz sızıntıları nedeniyle soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Söz konusu açıklamada, “İsveç çıkarlarına yönelik ciddi bir suç olabilir. Bunun ardından yabancı güçlerin olduğu da göz ardı edilemez. Soruşturma ağırlaştırılmış sabotaj şüphesi ile sürdürülecek” denildi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Dışişleri Bakanı Ann Linde de konu ile ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Linde, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarına yönelik sabotaj şüphesini görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) cuma günü toplantıya çağırdığını ifade etti.

Toplantıya Danimarka ve İsveç’in de katılacağını belirten İsveç Dışişleri Bakanı, şu ana kadar Rusya ile bir iletişimde bulunmadıklarını kaydetti.

İsveç’e doğrudan bir saldırı olmadığını söyleyen Başbakan Andersson, halkı sakin olmaya çağırdı.

Danimarka ve İsveç açıklarında Rusya’ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında üç sızıntı olduğu açıklanmış, gemilerin bölgeye yanaşmaması yönünde uyarıda bulunulmuştu.

İki ülke tarafından yapılan açıklamalarda, kaza değil kasıtlı bir eylem sonucu sızıntıların yaşandığına yönelik işaretler bulunduğu belirtilmişti.

Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden doğal gaz sevkiyatı 31 Ağustos’ta durdurulmuştu. Söz konusu durdurulma kararında, gerekli bakımların yapılamaması gerekçe olarak gösterilmişti.