İsveç'ten terör örgütü YPG/PKK'ya destek çağrısı

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist'den "SDG" adını kullanan terör örgütü YPG/PKK'ye destek geldi. Terör örgütünün sözde komutanı 'Mazlum Kobani' kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile görüşen Hultqvist, görüşmede "İsveç olarak, sizlerle uzun süre iş birliği yapmaya ve yardım etmeye hazırız" dedi.

İsveç hükümetinden, "SDG" adını kullanan terör örgütü YPG/PKK'ye destek açıklaması geldi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) 'general' sıfatı verdiği terör örgütünün sözde komutanı ​'Mazlum Kobani' kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile görüşme gerçekleştiren İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, "İsveç olarak, (YPG/PKK'ya) sizlerle uzun süre iş birliği yapmaya ve yardım etmeye hazırız'' dedi. 

İsveçli Bakan şu ifadeleri kullandı: 

''Gözaltı merkezleri ve tutuklular için bir çözüm bulmalıyız. Şahsen ben yeni ve gelişmiş gözaltı merkezleri inşa etmek ve eski merkezlerdeki koşulları iyileştirmek konuları üzerinde çalışıyorum. Bu konuyu hükümetim ve müttefiklerimle görüşeceğim.''

İSVEÇ'İN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İLİŞKİSİ

Terör örgütlerine destek veren ülkeler arasında bulunan İsveç, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Malikkiye ilçesinde irtibat ofisi hazırladı. İsveç hükümeti ile örgüt arasındaki koordinasyonun sağlanması görevini üstlenmesi beklenen ofisin, önümüzdeki günlerde açılması bekleniyor. 

Ayrıca YPG/PKK'nın sözde özerk yönetimlerine maddi destek sağlayan İsveç hükümeti, yardım kuruluşları yoluyla da bölgedeki altyapı çalışmalarına destek olmayı sürdürüyor.