İsveç Başbakanı Andresson: "Türkiye ile imzalanan üçlü muhtıranın şartlarına uyacağız"

İsveç Başbakanı Magdalena Andresson, Madrid’de gerçekleşen NATO Zirvesi’nde Türkiye’nin endişelerini gidermek için imzalanan “üçlü muhtıranın” koşularına uyacaklarını belirtti.

Başbakan Andersson, başkent Stocholm’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi. İkili, görüşmenin hemen ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

NATO’ya üye olmak için başvuruda bulunan Finlandiya ve İsveç ile Türkiye arasında, İspanya’nın başkenti Madrid’de 28 Haziran’da gerçekleşen NATO Zirvesi’ne değindi. İsveç lideri, “Madrid’deki NATO Zirvesi’nde Türkiye’nin endişelerini gidermeye yönelik imzalanan üçlü muhtıranın şartlarına uyacağız. Türkiye'ye iadeler uluslararası hukuk çerçevesinde devam edecek” ifadelerine yer verdi.

İsveç’te yüzde yüz artış gösteren elektrik fiyatlarına da değinen Magdalena Andersson, İsveç halkını elektrik tasarrufu yapmaya davet etti.

İsveç lideri,” Elektrik fiyatları sadece İsveç’i endişelendiren bir konu değil, Avrupa’yı da kıştan önce yakından endişelendiren bir konu. Kendi iyiliğimiz ve faturayı düşürmek için elektrik tasarrufu yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini 23 ülkenin onaylandığını belirterek, Türkiye’nin de yakın zamanda onaylayacağını umduğunu belirtti.