İsveç Başbakanı Andersson Türkiye hakkında konuştu

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, NATO sürecinde yoğun çalışmaların devam ettiğine dikkat çekerken, sorun çözülene kadar Türkiye ile diyaloğu sürdüreceklerini ifade etti.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, İsveç’in Södertalje kentinde bir araya geldi.

Üç lider arasındaki görüşmede, güncel konular ele alındı.

Görüşmenin ardından basın toplantısı gerçekleştiren Andersson, Türkiye ile İsveç arasındaki NATO müzakereleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Andersson, NATO sürecinde yoğun çalışmaların devam ettiğini belirtirken, “Finlandiya ile beraber hareket ediyoruz. Sorun çözülene kadar Türkiye ile diyaloğu sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ise “Şimdi bir ivme var, bu süreçte ilerlememiz önemli. Sorunları ciddiye alıyoruz ve diyalog kurmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan konu hakkında açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenbeg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği endişeleri ciddiye almak zorundayız çünkü Türkiye gerçekten ciddi terör tehlikesiyle karşı karşıya” şeklinde konuştu.