İşte son model devasa makinalar

Son dönemde inovasyonun inanılmaz bir hız aldığını ve teknolojik gelişmelerin insan hayatını her geçen gün biraz daha kolaylaştırdığını görüyoruz. Ancak dijital sahadaki yeniliklere yönelen ilgimiz dolayısıyla makina sektöründe yaşanan son gelişmelerden pek haberdar değiliz. Bu haberimizde sizlere son model pratik makinaları tanıtacağız.

 SLJ 900

Çin merkezli bir şirketin üretimi olan SLJ 900 sayesinde ileride hiç yarıda bırakılmış proje kalmayacak ve ulusal gelişmelerin önü kesilmeyecek gibi görünüyor. Devasa bir görünüme sahip olan SLJ 900 yaklaşık 580 tonluk bir ağırlığa sahiptir. Makinanın toplam uzunluğu ise 91.44 metreyken, genişliği 7.31 metre olarak ölçülüyor. Makina temelde köprü inşalarını daha hızlı bir süreç içerisinde gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. 

117

SLC 900’ün çalışma mekanizması ise oldukça basittir. İlk olarak bu makina boyun destek platformlarıyla hidrolik kolları açılarak kolaylıkla kullanım sahasına göre ayarlana biliyor. Daha sonra aynı platform üzerinde kızaklı bir destek eklemesi yapılıyor. Bu sayede SLC 900 uzun kirişler arasında kolaylıkla hareket edebiliyor ve köprünün geçit kısmı aşağı doğru rahat bir şekilde yerleştirilebiliyor. Projenin bitimine kadar bu süreç kendini sürekli tekrar ediyor. 

217

SLC 900’ün tasarım bünyesinde tam 64 adet tekerlek bulunuyor. Yani aracın dört ana bölümden meydana geldiğini düşünürsek her bir bölüm başına tam 16 adet tekerlek düşüyor. Bunlara ek olarak her bir bölüm 90 derecelik açılarla dönüş yapabilmektedir. 

TİGERCAT 1075B

TİGERCAT 1075B zorlu yollar için tasarlanıp üretildiği için oldukça güçlüdür. Makina sahip olduğu güç ile 15 ila 20 ton arasında değişen odun yükünü kolayca bir yerden bir yere taşıyabilmektedir. Caterpiller paletleri sayesinde makina önünde ne çeşit engel olursa olsun dilediği yere gidebiliyor. TİGERCAT 1075B’nin yüksek dayanıklılığıyla bilinen güçlü bıçaklara sahip iki de kolu bulunuyor. Bu bıçaklı kollar makinanın hemen arka kısmında yer alıyor.

417