Sabancı Üniversitesi: İstanbul'daki vakaların çoğu Avrupa kaynaklı

Türk bilim insanları, Çin'in Vuhan kentinden yayılarak dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı. 30'dan fazla virüs genomundan yapılan çalışmaya göre, İstanbul'daki vakaların çoğunun Avrupa kaynaklı olduğu anlaşılırken, genom sekansları incelenen ilk vakanın ABD, ikincisinin Avustralya ve üçüncüsünün ise İngiltere kaynaklı olduğu tespit edildi.

Çin'den dünyaya yayılan ve Türkiye'yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin yapılan araştırmanın sonuçlarını yayınlayan Sabancı Üniversitesi, izole edilen koronavirüsün genom dizilimi yaptı.

Elde edilen virüsün virüsün modelleriyle, koronavirüsün ayda en az iki defa mutasyona uğradığı ortaya çıktı.

İLK ÜÇ VAKA NEREDEN?

30'dan fazla genom sekansının baz alındığı araştırmadaki ilk vakanın ABD, ikinci vakanın Avustralya ve üçüncü vakanın ise İngiltere kaynaklı olduğu sonucuna ulaşıldı.

SUUDİ ARABİSTAN'LA BAĞLANTIYA RASTLANDI

Aynı zamanda İstanbul'daki koronavirüs vakalarının Avrupa kaynaklı olduğu tespit edildi. İsmi açıklanmayan iki kentte vakaların ise Suudi Arabistan'daki örneklerle bağlantısına rastlandı.

Bilim insanları söz konusu araştırmanın sürdüğünü ve yeni genomlar elde edildikçe sonuçların kapsamlı hale geleceğini belirtiyor.

GEN HARİTASI NASIL ÇIKARILIYOR?

Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde bilim insanları koronavirüsün bulaşma ve mutasyona uğrama süreci anlamaya çalışıyor. Virüsün değişen bölgeleri ve yapıları salgının gidişatı hakkında bilgilere sahip olunmasını sağlıyor.

TÜRKİYE'DE KAPSAMLI ARAŞTIRMALAR YAPILIYOR

Erciyes Üniversitesi de geçtiğimiz günlerde SARS-CoV-2 virüsünün tam büyüklükteki genomunun yeni nesil sistemle dizilenerek gen haritasını elde etmişti.