İstanbul’da 23 Haziran için senaryolar

İstanbul’da 31 Mart tarihinde yapılan ve sonucu adeta yılan hikayesine dönen seçimlerde, YSK son kararını açıkladı ve seçimin iptaline karar verdi. Ak Parti’nin olağanüstü itirazını değerlendirmeye alan kurul, oy çokluğuyla aldığı kararla seçimin 23 Haziran’da tekrar edileceğini duyurdu. Peki yeni seçimlere tüm partiler katılacak mı? Hangi parti kimi destekleyecek?

İstanbul’da 23 Haziran için senaryolar

İstanbul’da 31 Mart tarihinde yapılan ve sonucu adeta yılan hikayesine dönen seçimlerde, YSK son kararını açıkladı ve seçimin iptaline karar verdi. Ak Parti’nin olağanüstü itirazını değerlendirmeye alan kurul, oy çokluğuyla aldığı kararla seçimin 23 Haziran’da tekrar edileceğini duyurdu. Peki yeni seçimlere tüm partiler katılacak mı? Hangi parti kimi destekleyecek?

23 Haziran’da yapılacak seçimlere 31 Mart’ta dahil olan tüm partiler katılabiliyor. Yeniden aday belirlemek ise yasak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek adaylık değişimleri, YSK’nın daha sonra açıklayacağı tarihe kadar bildirilmek zorunda.23 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan seçimlerde en büyük merak konusu ise Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın dışında kalan diğer partilerin seçime tekrar katılıp katılmayacak olması. 31 Mart tarihinde yapılan seçimlerde İmamoğlu ve Yıldırım arasındaki fark sadece 13 bin 729 oydu. Yani diğer 32 adayın toplamda aldığı 224 bin 37 oy, sonucu değiştirmek için büyük bir potansiyele sahip durumda.

Saadet Partisi ne yapacak?İmamoğlu ve Yıldırım’dan sonra İstanbul’da aldığı 103 bin 364 oyla üçüncü olan isim Saadet Partili Necdet Gökçınar oldu. Saadet Partisi (SP) 23 Haziran’da yapılacak seçimlere katılıp katılmayacakları hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı fakat SP’nin İstanbul adayı Gökçınar resmi twitter hesabından şu açıklamayı yaptı;

“YSK’nın İBB Başkanlık Seçimi’ni hukuksuz iptal etmesi üzerine 23 Haziran’da yapılması kararlaştırılan seçimlere Saadet Partisi olarak aynı adayla katılmak yönünde görüş oluşmuştur. Sayın Genel Başkanımız nihai kararı kamuoyuna açıklayacaktır.”

Sağ kökenli bir parti olan SP’nin oylarının AK Parti’ye geçme ihtimali normal şartlarda en büyük senaryo gibi görünüyor. Ancak SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Cumhur İttifakı’na yönelik muhalefeti nedeniyle iki parti arasında çok sıcak bir temasın olduğundan bahsedemeyiz. Karamollaoğlu’nu düşündüren iki seçenek ve karşılaşılacak iki senaryo bulunuyor.

SP içerisinde düşünülen senaryolardan biri seçimlere aday çıkarmayıp Ekrem İmamoğlu’na destek vermek. Ancak bu karar merkez sağda bulunan SP seçmenine geçmeyebilir ve oylar AK Parti’ye kayabilir. Bu durumu göz önünde bulunduran SP’nin ikinci seçenek olan seçimlere tekrar katılma olasılığını değerlendirmesi kuvvetle muhtemel görünüyor. Ancak SP’nin kararı ne olursa olsun yeni yapılan seçimler için en belirleyici unsurlardan birinin, 31 Mart seçimlerinde 103 bin 364 oy alan SP’nin seçmenlerinin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

DSP’den henüz ses yok31 Mart seçimlerinde en fazla oy alan dördüncü parti olan DSP’nin kararı da merakla bekleniyor. Seçim girilip girilmeyeceğiyle ilgili henüz herhangi bir açıklama yapmayan DSP kanadından YSK’nın verdiği iptal kararına tepki gelmişti. Karar sonrası CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı ile görüşme gerçekleştiren DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi, “DSP, her zaman hukukun üstünlüğü, demokrasinin yaşaması için mücadele etmiştir. Genel Başkanımız Önder Aksakal, cumartesi Başkanlık kurulumuzu, pazar günü de PM'yi olağan üstü toplantıya çağırdı. Bu toplantılarda Türkiye'nin gündemini ve geldiğimiz gelişmeleri değerlendireceğiz ve bu görüşmeler devam edecek. Türkiye'de demokrasinin yaşaması için partiler arası diyaloğun sürekli olmasını istiyoruz. Türkiye'yi içinde bulunduğu bu hukuksuzluk sürecinden çıkaracağız. Demokrasi de hukuk da hepimize lazımdır. Kaybetmeden sahip çıkalım." dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan DSP İstanbul adayı Muammer Aydın ise şu ifadeleri kullanmıştı;

“DSP, YSK eliyle yapılan hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmayacak kendine düşeni ve gereğini yapacaktır. Tüm halkımız bundan emin olmalıdır.”

Bağımsız Türkiye Partisi

31 Mart seçimlerinde aldığı 27 bin 87’oyla dikkatleri üzerine çeken bir diğer parti ise BTP oldu. Bugün yapılacak açıklamayla seçimlere girip girmeyeceği netleşecek olan BTP’nin aday çıkarması beklenmiyor.

Demokrat Parti YSK’yı kınadı23 Haziran seçimlerine katılma konusunda açıklama yapmayan diğer bir parti de 31 Mart’ta 22 bin 268 oy alan DP oldu. İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesiyle ilgili açıklama yapan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, "Bu defa da ülkemizde cüppeli darbe cereyan etmiştir" diyerek kararı kınadı. DP’nin İstanbul adayı Ersan Gökgöz ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada YSK’nın kararının hukuki olmadığını, parti içinde yapacakları görüşmeler sonrası kamuoyuna açıklama yapacaklarını belirtti.

Daha sonra Twitter hesabından paylaşımda bununan DP İstanbul İl Genel Sekreteri Ali Savut ise,

“İstanbul İl Başkanımız

Sn.Nimet Bulut

İstanbul Belediye Başkan Adayımız

Sn.Ersan Gökgöz

İstanbul seçimleri ilgili istişare toplantımız sonrası.

 Son karar Genel Başkanımız

Sn.Gültekin Uysal ve Genel İdare Kurulumuzun.

Hayırlısı olsun.”

açıklamasında bulundu.

Vatan Partisi 23 Haziran seçimlerine katılıyorVatan Partisi adayı Mustafa İlker Yücel 31 Mart seçimlerinde 15 bin 428 oy almıştı. YSK kararı sonrası hemen açıklama yapan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP ve AK Parti’nin ülkeyi çıkmaza soktuğunu belirtti. İstanbul’u İstanbul halkıyla yönetmeye hazır olduklarını dile getiren Perinçek, 31 Mart’ta olduğu gibi adaylarının yine Mustafa İlker Yücel olduğunu belirtti.

Türkiye Komünist Partisi seçime katılmıyorİstanbul adayı Zehra Güner Karaoğlan ile 10 bin 349 oy alan TKP, 23 Haziran seçimlerine katılmayacaklarını açıkladı. Partiden yapılan açıklamada,

"Etkisiz bir boykot girişiminin siyasi iktidarın ekmeğine yağ süreceğini bildiğimiz için, gelişmeleri takip edecek ve nihai kararımızı buna göre vereceğiz. Her durumda TKP bu girişime karşı kararlı bir duruş sergileyecektir. Partimizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zehra Güner Karaoğlu, 23 Haziran'da yapılacağı duyurulan oylamada hiçbir biçimde aday olmayacaktır." denildi.

YSK’nın kararı sonrası şu ana kadar Türkiye Komünist Partisi, Emekçi Hareket Partisi ve Türkiye Komünist Hareketi partileri seçimlere katılmayacaklarını açıkladı.