Ekonomide ardı ardına iki önemli haber

Pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik durgunluğu giderecek iki önemli gelişme meydana geldi. İstanbul Finans Merkezi’nin kurulması ve faaliyetlerine yönelik 10 maddelik temel yasa hazırlandı. Teklif kapsamında İstanbul Finans Merkezi’nin kurulmasıyla önde gelen küresel finans merkezlerinden biri olması hedefleniyor. Öte yandan Bakan Pekcan ise esnaf ve sanatkarlara destek paketini açıkladı.

İstanbul’u küresel finans merkezi haline getirecek İstanbul Finans Merkezi’nin kurulması için yapılan çalışmalarda önemli adımlar atılıyor. Finans merkezinin kurulması, faaliyetleri ve işletilmesiyle ilgili kararların yer aldığı 10 maddelik yasa teklifi hazırlandı. İFM ile New York ve Londra gibi küresel finans merkezleriyle yarışılması hedefleniyor. Hazırlanan teklif önümüzdeki günlerde meclise sunulacak.

Teklif kapsamında İFM’de faaliyet gösterecek firmalara, 10 yıl boyunca Kurumlar Vergisi’nden yüzde yüz indirim sağlanacak. Bunun yanı sıra, damga ve harçlardan muaf olurken, bazı vergi kesintilerinin de yapılmayacağı açıklandı. İFM’nin bulunduğu bölgede altyapı ve diğer hizmetler, Türkiye Varlık Fonu’nun kurduğu yönetici şirket tarafından yürütülecek.

KATILIM BELGESİ ALINACAK

İFM bünyesinde faaliyet göstermek isteyen şirketlerin “katılım belgesi” alması gerekecek. Ayrıca 2031 yılına kadar İFM’de bulunan şirketlere finansal hizmet aracı ihracı yapma hakkı tanınacak. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından yönetilen Tek Durak Büro oluşturulacak. Burada şirketlerin yürüttükleri işlemlerde kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili birimlerinin görev alması sağlanacak.

Şirketlerin faaliyetleri kapsamında elde edilen gelirlerin yüzde 75’i kurum kazancından düşülecek. İstihdam edilen personel maaşlarında tecrübe yılı oranında gelir vergisi muafiyeti olacak. Yurtdışından ihraç edilen tahvil, bono ve kira sertifikalarına ödenen vergi ise uygulanmayacak.

PEKCAN’DAN ESNAF VE SANATKARLARA MÜJDELİ HABER

Covid-19’un sebep olduğu pandemi nedeniyle birçok esnaf ve sanatkar zor günler geçiriyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise esnaf ve sanatkarlar için yeni bir destek paketi hazırlandığını açıklayarak müjdeli haberi verdi.

Destek kapsamında TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği) tarafından alınacak olan gecikme faizlerinden vazgeçilecek. Anapara borçlarına ise 18 ay taksitlendirme imkanı sunulacak. 18 Mart 2021 tarihi itibariyle başlayan yapılandırma ile daha önceden borç yapılandırması yapan ve taksitleri devam edenlerin de kalan taksitleri faizsiz 6 ay süreyle ötelendi.